Trwa ładowanie...
18-03-2015 00:37

Zielona Parada Św. Patryka w Nowym Jorku

Ponad 150 tys. ludzi przemaszerowało we wtorek 5 Aleją na Manhattanie w Paradzie Św. Partyka. Obserwowało ją ok. dwóch milionów ludzi. Na paradzie nie pojawił się burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio w proteście przeciw ograniczeniu obecności homoseksualistów.

Share
Zielona Parada Św. Patryka w Nowym JorkuŹródło: PAP/EPA, fot: PORTER BINKS
d19pars

Parada Św. Patryka po raz pierwszy odbyła się w Nowym Jorku w roku 1762, jeszcze przed uzyskaniem niepodległości przez Stany Zjednoczone. Od 1991 roku budzi kontrowersje - założona wtedy Irlandzka Organizacja Lesbijek i Gejów protestowała, gdyż nie wyrażono zgody, aby mogła defilować z identyfikującymi ją banerami.

Od tamtej pory protesty trwają z różnym nasileniem. Przed udziałem w paradzie powstrzymują się nie tylko gejowscy politycy. Wycofywali tymczasowo swe poparcie niektórzy wielcy sponsorzy, tacy jak Guinness.

Burmistrz de Blasio, który zbojkotował paradę już po raz drugi z rzędu, uczestniczył we wtorek w mszy w katedrze św. Patryka poprzedzającej paradę.

d19pars

W tegorocznym zielonym przemarszu po raz pierwszy otwarcie uczestniczyło jedno ugrupowanie gejów - OUT@NBCUniversal. Byli to pracownicy NBCUniversal, sponsora parady.

NBCUniversal zamieściła w internecie informację, że organizatorzy pozwolili tej grupie pojawić się z własnym banerem. Przy 57 Ulicy protestowała jednak inna grupa gejów, z Irish Queers, która zgody na udział w paradzie nie dostała.

W trakcie wtorkowej manifestacji irlandzkiego dziedzictwa 5 Aleją jak zwykle maszerowali m.in. żołnierze, policjanci w galowych, nawiązujących do irlandzkiej tradycji mundurach, przedstawiciele organizacji irlandzko-amerykańskich, służb miejskich. Byli skauci, szkolne zespoły muzyczne, grupy folklorystyczne, orkiestry z dudami. Powiewały flagi irlandzkie i amerykańskie.

Funkcję wielkiego marszałka 254. parady upamiętniającej 17 marca rocznicę śmierci najważniejszego irlandzkiego świętego pełnił kardynał Timothy Dolan.

d19pars

Tegoroczna parada dedykowana była 69. Pułkowi Piechoty z Nowego Jorku w dziesiątą rocznicę wysłania go do Iraku. Podczas działań bojowych zginęło tam 19 żołnierzy. Ich rodziny zostały uhonorowane przez kierownictwo parady. Tradycja 69. Pułku sięga jeszcze wojny o niepodległość Ameryki w drugiej połowie XVIII wieku.

Obchody dnia św Patryka w Irlandii

Setki tysięcy mieszkańców Dublina i turystów zgromadziły się we wtorek w stolicy Irlandii wzdłuż biegnącej przez rzekę Liffey ulicy O'Connell, którą w dniu świętego Patryka przeciągnął barwny korowód, zmierzający do katedry pod jego wezwaniem.

Paradę tancerzy i zespołów muzycznych otwierał mężczyzna odtwarzający świętego Patryka. Z jego średniowiecznym strojem kontrastowały współczesne okulary przeciwsłoneczne. Żarcikom wymienianym przez lidera korowodu z tłumem towarzyszyły poszturchiwania atrapą biskupiego pastorału.

Irlandzki prezydent Michael Higgins uczestniczył we mszy w dublińskiej prokatedrze Matki Bożej, gdzie arcybiskup Dublina Diarmuid Martin pobłogosławił gałązki koniczyny, co tradycyjnie otwiera obchody święta patrona Irlandii.

d19pars

Drugi w linii sukcesji brytyjskiego tronu książę William odwiedził we wtorek wraz ze swą spodziewającą się ich drugiego potomka małżonką Kate koszary pułku Gwardii Irlandzkiej w angielskim mieście Aldershot. Zgodnie z pielęgnowaną od 1901 roku tradycją żołnierze tej jednostki - rekrutowani w przeszłości wyłącznie spośród Irlandczyków - obdarowywani są w dniu świętego Patryka bukiecikami koniczyny przez wysokiej rangi reprezentantkę rodziny królewskiej.

Zobacz także: Miłość w Nowym Jorku

d19pars
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19pars
Więcej tematów