Zełenski: Ukraina musi przyjąć do wiadomości, że drzwi NATO nie są dla niej otwarte
- Wszyscy jesteśmy celem Rosji i wszystko pójdzie na Europę, jeśli Ukraina się nie przeciwstawi - powiedział we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, apelując do krajów Zachodu o kolejne dostawy broni. Stwierdził też, że "niektórzy członkowie NATO są zahipnotyzowani rosyjską agresją".
15.03.2022 | aktual.: 15.03.2022 14:41
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wystąpił we wtorek przed przywódcami 10 państw Europy Północnej, które tworzą Wspólne Siły Ekspedycyjne (JEF). Podczas rozmowy w formie połączenia wideo wskazał, że "nadal możemy powstrzymać rosyjską machinę wojenną".
- Nadal możemy powstrzymać zabijanie ludzi. Łatwiej będzie zrobić to razem, bo inaczej oni przyjdą do was. Wszyscy jesteśmy celem Rosji i wszystko pójdzie na Europę, jeśli Ukraina się nie przeciwstawi - wskazał Zełenski.
Polityk dodał, że ukraińskie wojsko potrzebuje dalszej pomocy ze strony Zachodu. - Jestem bardzo wdzięczny, ale chcę powiedzieć, że potrzebujemy więcej. Mam nadzieję, że będziecie w stanie zwiększyć ten zakres (pomocy - przy. red.) i zobaczycie, jak to ochroni wasze bezpieczeństwo, wasz spokój - tłumaczył ukraiński prezydent.
Zobacz też: Chcą nastawić Polaków przeciwko uchodźcom? "Pojawiają się wrzutki"
Zełenski: trzeba przyznać, że Ukraina nie wejdzie do NATO
Podczas swojego przemówienia Wołodymyr Zełenski wypowiedział się też o działaniach Sojuszu Północnoatlantyckiego wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę. - Od lat słyszeliśmy o rzekomych otwartych drzwiach NATO, ale słyszeliśmy też, że nie powinniśmy przez nie wchodzić. To prawda, te drzwi nie są otwarte dla Ukrainy - powiedział lider.
Zaznaczył, że "niektórzy członkowie NATO są zahipnotyzowani rosyjską agresją". - Słyszymy wiele rozmów o III wojnie światowej, która rzekomo może się rozpocząć, jeśli NATO zamknie ukraińskie niebo dla rosyjskich rakiet i samolotów, i że dlatego nie ustanowiono jeszcze humanitarnej strefy zakazu lotów. To pozwala rosyjskiej armii bombardować spokojne miasta i wysadzać w powietrze bloki mieszkalne, szpitale i szkoły - mówił Zełenski.
Przypomniał jednocześnie, że tylko we wtorek rano w wyniku bombardowań Kijowa zginęły dziesiątki osób. Na słowa prezydenta Ukrainy odpowiedział brytyjski premier Boris Johnson, będący gospodarzem spotkania Wspólnych Sił Ekspedycyjnych. Polityk odparł, że zachodni przywódcy "muszą próbować zrobić więcej", aby pomagać Ukrainie.
Wśród krajów wchodzących w skład JEF znajdują się: Dania, Estonia, Finlandia, Holandia, Islandia, Litwa, Łotwa, Norwegia, Szwecja i Wielka Brytania.
Pomoc dla Ukrainy. Lista organizacji z Polski i Ukrainy
Chcesz pomóc Ukrainie? Poniżej publikujemy listę największych organizacji, do których można się zgłaszać lub wpłacać pieniądze na specjalne konta.
Zbiórki prowadzone przez polskie organizacje:
Organizacje z Ukrainy:
Przeczytaj również: