Trwa ładowanie...
d2kqqzs
d2kqqzs

Zdymisjonowano szefa sztabu generalnego Wolnej Armii Syryjskiej

Szef sztabu generalnego Wolnej Armii Syryjskiej (WAS) generał Salim Idriss został w niedzielę odwołany ze stanowiska - ogłosiła w komunikacie Najwyższa Rada Wojskowa (NRW), organizacja jednocząca opozycyjne ugrupowania walczące z władzami w Syrii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2kqqzs

"NRW postanowiła jednogłośnie podczas spotkania z 16 lutego o zwolnieniu Salima Idrissa ze funkcji szefa sztabu generalnego i mianowaniu na jego miejsce generała Abdela al-Ilaha al-Baszira" - poinformował pułkownik Kasem Saadeddin w rozpowszechnionym w internecie przekazie.

Saadeddin powołał się na "paraliż w sztabie generalnym w ostatnich miesiącach", konieczność "restrukturyzacji" i "trudności, które napotkała syryjska rewolucja" walcząca z reżimem prezydenta Baszara el-Asada.

AFP zdobyła potwierdzenie tej informacji w kręgach opozycji syryjskiej. Według tego źródła do głównych przyczyn zwolnienia Idrissa, mianowanego w grudniu 2012 roku, należały "zła dystrybucja broni", "błędy i zaniedbania w czasie walk" oraz jego "oddalenie od trosk powstańców".

d2kqqzs

WAS była pierwszą koalicją rebeliantów powołaną w czasie syryjskiej rewolty. Jako umiarkowana była popierana przez państwa zachodnie, jednak osłabła z powodu podziałów wewnętrznych i pojawienia się radykalnych grup dżihadystów, także walczących z reżimem w Damaszku.

W czasie trwającej już blisko trzy lata rebelii - jak szacuje niezależne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka - zginęło 140 tys. ludzi.

d2kqqzs

Podziel się opinią

Share
d2kqqzs
d2kqqzs
Więcej tematów