Zdjęcia prac więźniów Auschwitz na wystawie w synagodze w Las Vegas
Ekspozycja zdjęć 20 dzieł sztuki ze zbiorów Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, które wykonali nielegalnie i z narażeniem życia więźniowie w niemieckich obozach, otwarta została w synagodze Beth Sholom w Las Vegas - podało biuro prasowe Muzeum Auschwitz.
Na wystawie "Forbidden Art" (Sztuka zakazana) zobaczyć można fotografie Michała Dziewulskiego, które przedstawiają pojedyncze dzieła sztuki. Wśród nich są głównie prace graficzne. Ukazują sceny z funkcjonowania obozu, portrety więźniów, karykatury, album z życzeniami czy też bajki pisane przez więźniów dla swoich dzieci. Są też bransoletka ze scenami z getta łódzkiego, która została odnaleziona w pobliżu komory gazowej na terenie obozu Auschwitz II-Birkenau, oraz figurka diabła wykonana w KL Auschwitz z tasiemki i kawałka drutu, która służyła do przenoszenia nielegalnej korespondencji więźniów.
Autorami sfotografowanych dzieł są: Peter Edel, Mieczysław Kościelniak, Halina Ołomucka, Stanisława Panasowa-Stelmaszewska, Józef Szajna a także artyści anonimowi, którzy nie przeżyli niewoli.
- Powiększone i podświetlone reprodukcje fotograficzne zostały umieszczone w specjalnie zaprojektowanych drewnianych panelach wystawowych, które nawiązują do architektury obozowych baraków - poinformowała Monika Korzeniowska-Malec z biura prasowego Muzeum.
Dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr M.A. Cywiński podczas otwarcia wystawy podkreślił, że autorzy prezentowanych dzieł sztuki ryzykowali życiem, abyśmy mogli poznać prawdę o Auschwitz. - Teraz przyszła nasza kolej, by podjąć odpowiedzialność za przyszłość świata - wolnego od antysemityzmu, rasizmu, nienawiści i ludobójstwa - mówił. Rabin Felipe Goodman z synagogi Beth Sholom dodał, że dzięki "zakazanej sztuce" możemy współcześnie przekonać się, jak wielu rzeczy o Zagładzie musimy się jeszcze nauczyć.
Do osób przybyłych na otwarcie wystawy list wystosował prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama. - Te niezwykłe przykłady sztuki obozowej dają szczególną możliwość przyjrzenia się jednemu z najmroczniejszych okresów naszej przeszłości i przypominają nam wszystkim o wspólnej świętej odpowiedzialności, aby sprzeciwiać się wszystkim formom niesprawiedliwości i nietolerancji, gdziekolwiek one istnieją - napisał.
Rzecznik Muzeum Jarosław Mensfelt poinformował w piątek, że ekspozycja jest prezentowana w Stanach Zjednoczonych od sierpnia ubiegłego roku. Zwiedzający mogli ją zobaczyć w galerii Polskiej Misji w Orchard Lake w stanie Michigan, a także na uniwersytetach Wayne State w Detroit, Northeastern Illinois University w Chicago i UCLA w Los Angeles.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.