Zbieżność stanowisk Watykanu i Rosji ws. Iraku
Stolica Apostolska i władze Federacji Rosyjskiej odnotowały zbieżność stanowisk w kwestii sytuacji międzynarodowej - poinformowało w poniedziałek watykańskie biuro prasowe po rozmowach przedstawicieli watykańskiej i rosyjskiej dyplomacji.
03.03.2003 17:03
Po wizycie wiceministra spraw zagranicznych Rosji Aleksija Meskowa w watykańskim Sekretariacie Stanu i jego rozmowie z zastępcą szefa watykańskiej dyplomacji, prałatem Pietro Parolinem, poinformowano, że "odnotowano zbieżność" stanowiska Rosji ze stanowiskiem Watykanu, który jest zdecydowanie przeciwny podejmowaniu akcji zbrojnej wobec Iraku.
Przeciwko wojnie z Irakiem wypowiada się również Rosja, grożąc skorzystaniem z prawa weta w przypadku nowej rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, sankcjonującej działania o charakterze militarnym wobec władz w Bagdadzie.
W Watykanie nie wyklucza się, że Jan Paweł II - aby zapobiec wojnie z Irakiem - gotów jest zwrócić się z apelem o pokój bezpośrednio do Rady Bezpieczeństwa ONZ lub nawet osobiście wystąpić na rzecz pokoju w nowojorskiej siedzibie tej organizacji.
W poniedziałek z misją pokojową do Waszyngtonu wyruszył jeden z najbliższych współpracowników papieża, kardynał Pio Laghi, który prawdopodobnie w środę przekaże prezydentowi Bushowi osobiste przesłanie papieża. Podobne pokojowe przesłanie dwa tygodnie temu inny osobisty wysłannik papieski, kardynał Roger Etchegaray, przekazał przywódcy Iraku Saddamowi Husajnowi.
Jan Paweł II w roku 1991, w okresie poprzedzającym wybuch wojny w Zatoce Perskiej, wystosował do ówczesnego prezydenta USA George'a Busha (ojca obecnego prezydenta) podobne pokojowe przesłanie, wzywając rząd amerykański do niepodejmowania działań zbrojnych przeciwko Irakowi. (jask)