Zawałowcy w ogólnopolskim rejestrze
Dziś w całej Polsce uruchomiony zostanie Rejestr Ostrych Zespołów Wieńcowych. Do tej pory z rejestru korzystali tylko lekarze w województwie śląskim i opolskim.
Program, który powstał w śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu polega na gromadzeniu danych dotyczących hospitalizacji chorych z zawałem lub stanem przedzawałowym. Z rejestru wynika, że niejednokrotnie chorzy, którzy trafiają do szpitali miejskich, nie są przewożeni do wysokospecjalistycznych ośrodków w których otrzymaliby skuteczniejszą pomoc.
Prezes NFZ Jerzy Miller uważa że, wykorzystując rejestr w całym kraju w przyszłości uda się temu zaradzić. Podkreślił, że każda złotówka wydana na leczenie chorób wieńcowych powinna być dobrze wykorzystana. Chodzi o to, by nie leczyć w szpitalach, które nie są przygotowane do leczenia wieńcowców, a z drugiej strony nie nie oszczędzać wydatków na leczenie w szpitalach, które do tego są przygotowane.
Według naukowców ze śląskiego Centrum Chorób Serca, miejskim szpitalom, które zatrzymują u siebie zawałowców, chodzi o pieniądze otrzymywane z Narodowego Funduszu Zdrowia. Jednak chorzy leczeni w takich szpitalach otrzymują głównie leki, podczas gdy w szpitalach wysokospecjalistycznych można zastosować bardziej skuteczny zabieg angioplastyki.
Śmiertelność zawałowców w przypadku leczenia lekami jest czterokrotnie większa niż po zabiegu angioplastyki.