Trwa ładowanie...
d2p9mg3
Zatrzymano pięciu nieletnich w związku z profanacją cmentarza we Francji
x-news/TVN 24

Zatrzymano pięciu nieletnich w związku z profanacją cmentarza we Francji

Pięciu nieletnich zatrzymano i osadzono w tymczasowym areszcie w związku ze śledztwem w sprawie profanacji kilkuset grobów na cmentarzu żydowskim w Sarre-Union w Alzacji na wschodzie Francji - poinformowała prokuratura z Saverne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2p9mg3

Zatrzymani mają od 15 do 17 lat. Jeden z nich zgłosił się na policję i przyznał, że dopuścił się tych czynów - poinformował prokurator Philippe Vannier. Jak sprecyzował, na cmentarzu żydowskim w Sarre-Union sprofanowano w sumie 250 nagrobków; w większości poprzewracano stele, powyrywano obeliski, kilka grobowców zostało otwartych.

Zniszczony został również znajdujący się przy wejściu na cmentarz pomnik poświęcony ofiarom deportacji.

d2p9mg3

Według prokuratury do profanacji doszło w czwartek po południu. O zdarzeniu poinformował w niedzielę francuski minister spraw wewnętrznych Bernard Cazeneuve, potępiając "z największą stanowczością" ten "haniebny czyn".

To najpoważniejszy taki incydent we Francji od prawie 25 lat; w 1990 r. cmentarz żydowski w Carpentras na południu został zbezczeszczony przez skinheadów.

Cmentarz w Sarre-Union nie po raz pierwszy był obiektem profanacji; w 1988 r. zostało tam przewróconych ok. 60 żydowskich steli nagrobnych, a w 2001 r. zdewastowano 54 groby.

Według Rady Przedstawicielskiej Instytucji Żydowskich we Francji (CRIF) liczba aktów antysemickich podwoiła się we Francji w roku 2014 w porównaniu z rokiem 2013, przy czym akty przemocy fizycznej wzrosły o 130 proc.

Akty antysemickie stanowią 51 proc. wszystkich czynów rasistowskich popełnionych we Francji, gdzie Żydzi stanowią mniej niż 1 proc. ludności Francji - wynika z ogłoszonych pod koniec stycznia br. danych CRIF.

Społeczność żydowska we Francji - najliczniejsza wśród krajów europejskich i trzecia na świecie po Izraelu i USA - liczy ok. 500 tys. osób.

d2p9mg3

Podziel się opinią

Share
d2p9mg3
d2p9mg3
Więcej tematów