Trwa ładowanie...
d2ch9oi

Zatrzymano kolejnych członków grupy "Wariata". Łącznie zarzuty usłyszało już 32 osoby

Sześciu mężczyzn podejrzanych o handel narkotykami i bronią palną, zatrzymało gdańskie CBŚP. Czterech spośród zatrzymanych to - zdaniem prokuratury - członkowie grupy "Wariata", w sprawie której od roku trwa śledztwo. Dotąd zarzuty usłyszały w nim w sumie 32 osoby.
Share
Zatrzymano kolejnych członków grupy "Wariata". Łącznie zarzuty usłyszało już 32 osoby
Źródło: WP.PL, Fot: Marcin Gadomski
d2ch9oi

Jak poinformował Mariusz Marciniak, rzecznik prowadzącej postępowanie w tej sprawie Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku, czterem zatrzymanym śledczy zarzucili, że jako członkowie zorganizowanej grupy przestępczej handlowali bronią i znacznymi ilościami narkotyków (w grę wchodziło ponad 7 kg marihuany, 9 kg amfetaminy i ponad 180 litrów substancji służącej do wytwarzania amfetaminy). Mieli też uprowadzić i pobić mężczyznę.

Dwaj kolejni podejrzani to osoby, które sporadycznie współpracowały z grupą dostarczając jej narkotyków i broni lub handlując używkami.

Dwóch spośród sześciu zatrzymanych mężczyzn zostało tymczasowo aresztowanych.

d2ch9oi

W trakcie zatrzymań (doszło do nich w ub. tygodniu, ale prokuratura dopiero w czwartek poinformowała o tym fakcie - przyp. red.), w mieszkaniu jednego z mężczyzn znaleziono ponad pół kilograma białego proszku oraz susz roślinny, które zostały przekazane do przebadania. - Wstępne oględziny tych substancji wykazały, że najprawdopodobniej są to środki odurzające i substancje psychotropowe - poinformował Marciniak.

Grupa, której członkami - zdaniem prokuratury - była czwórka zatrzymanych, działała od stycznia 2013 do marca ub.r., kiedy to zatrzymano pierwszych jej członków, w tym 31-letniego dziś Damiana W. ps. "Wariat", który miał kierować gangiem.

Na ślad grupy natrafili - w efekcie pracy operacyjno-śledczej, funkcjonariusze gdańskiego CBŚP działający pod nadzorem prokuratorów. Do dziś w śledztwie zarzuty przedstawiono w sumie (wraz z ostatnio zatrzymanymi) 32 osobom, z których 17 miało w opinii śledczych należeć do grupy przestępczej "Wariata". Wszyscy podejrzani w tej sprawie to mieszkańcy Trójmiasta i okolic.

Poza handlem bronią i narkotykami gang specjalizował się też w ułatwianiu uprawiania i czerpaniu korzyści z prostytucji: przestępcy zamieszczali ogłoszenia w serwisach internetowych, organizowali i nadzorowali wyjazdy prostytutek do klientów oraz do nocnego klubu w Gdańsku a także udostępniali prostytutkom mieszkania wynajmowane w Trójmieście, Elblągu, Malborku, Tczewie i Pruszczu Gdańskim.

Wielu podejrzanych usłyszało też zarzuty nielegalnego posiadania broni palnej: w mieszkaniach, z których korzystali, znaleziono m.in. pistolet maszynowy, pistolet z tłumikiem, rewolwer oraz ponad sto sztuk amunicji.

Za zarzucane przestępstwa członkom grupy "Wariata" grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności oraz przepadek nielegalnie zarobionych pieniędzy.

d2ch9oi

Podziel się opinią

Share
d2ch9oi
d2ch9oi
Więcej tematów