Trwa ładowanie...
d44xwuy
01-02-2007 18:30

"Zatrzymać makabryczny licznik odmierzający kary śmierci"

Należy zatrzymać "makabryczny licznik" odmierzający kary śmierci wykonywane na świecie - powiedział podczas otwarcia w Paryżu III Światowego Kongresu przeciwko Karze Śmierci jego organizator Michel Taube.

d44xwuy
d44xwuy

Ruch na rzecz zniesienia kary śmierci święci sukcesy, ale batalia nie została jeszcze wygrana - oświadczył Taube, który stoi na czele stowarzyszenia "Wspólnie przeciwko Karze Śmierci". W ciągu ostatnich dwóch lat karę śmierci zniosło dalszych pięć krajów; ostatnie były Filipiny.

Jak wynika z raportu organizacji Amnesty International, w 128 krajach zniesiono ten najwyższy wymiar kary, z czego w 88 - we wszystkich przypadkach; w 11 krajach wykonuje się karę śmierci wyjątkowo, na przykład w stanie wojny, a w 29 - jest ona zapisana w ustawodawstwie, ale od 10 lat się jej nie wykonuje.

W 2005 r. na całym świecie dokonano co najmniej egzekucji 2148 osób. Najwięcej skazanych zgładzono w Chinach, Arabii Saudyjskiej, Iranie i Stanach Zjednoczonych. W 2004 r. wykonano w majestacie prawa egzekucje na 3797 osobach.

USA, obok Japonii, są jedynym demokratycznym kraje, gdzie wykonuje się wyroki śmierci - podkreślali mówcy na paryskim kongresie.

d44xwuy

Legalne egzekucje wykonuje się m.in. na Białorusi, w Bangladeszu, Indonezji, Iraku, Jordanii, Somalii, na Tajwanie, w Uzbekistanie, Wietnamie, Jemenie i Autonomii Palestyńskiej.

Szczególnym przypadkiem jest Irak, gdzie wykonywanie kary śmierci staje się coraz częstsze, odkąd wprowadzono ją na powrót w sierpniu 2004 r. Według AI, w 2006 roku w Iraku poddano egzekucji 65 osób, wiele z nich wskutek niesprawiedliwego wyroku.

Mimo wszystkich tych egzekucji kara śmierci jest w odwrocie - zapewnił w przesłaniu do uczestników kongresu prezydent Francji Jacques Chirac.

W chwili gdy społeczeństwa żyją w zagrożeniu, przeciwstawienie się karze śmierci jest aktem wiary w ludzkość - podkreślił Chirac; jego list odczytał minister spraw zagranicznych, Philippe Douste-Blazy.

d44xwuy

Kanclerz Niemiec Angela Merkel w odczytanym przesłaniu wypowiedziała się przeciwko uleganiu pokusie przywrócenia kary śmierci, jaka pojawia się w odpowiedzi na wzrost terroryzmu.

W dniu, w którym w Paryżu rozpoczął się Trzeci Światowy Kongres przeciwko Karze Śmierci, Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wezwał do wprowadzenia - w formie rezolucji Zgromadzenia Ogólnego NZ - natychmiastowego i bezwarunkowego, międzynarodowego moratorium na jej wykonywanie.

Unijny parlament potępił egzekucję Saddama Husajna oraz sposób, w jaki została wykonana, a następnie wykorzystana przez media. Europarlament wezwał też wszystkie państwa członkowskie UE do niezwłocznego ratyfikowania drugiego Protokołu Fakultatywnego do Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych mającego na celu całkowite zniesienie kary śmierci.

Spośród 27 państw członkowskich UE tylko Francja, Łotwa i Polska nie ratyfikowały protokołu.

d44xwuy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44xwuy
Więcej tematów