Trwa ładowanie...
lot
26-01-2011 12:00

Zaskoczenie w sejmie: tej wizyty nikt się nie spodziewał

Na niecodzienny widok mogli liczyć w przedpołudnie w sejmie wycieczkowicze i dziennikarze - po pustej sali sejmowej szybował w najlepsze nietoperz.

Zaskoczenie w sejmie: tej wizyty nikt się nie spodziewałŹródło: PAP
d4df5vt

Latający ssak krążył nad pustymi ławami poselskimi w błysku fleszy, wywołując zrozumiałe zainteresowanie licznych o tej porze w sejmie uczestników szkolnych wycieczek.

Po godzinie 11 sala sejmowa pogrążyła się w ciemnościach - wszystko po to, by dać wytchnienie zdenerwowanemu sytuacją nietoperzowi. Rozpoczęto już działania zmierzające do bezpiecznego zabrania nietoperza z budynku parlamentu.

Nietoperze to jedyne ssaki zdolne do aktywnego lotu, w większości prowadzą nocny tryb życia. Charakterystyczną postawę w spoczynku - zwisanie głową w dół - nietoperze zawdzięczają specjalnej budowie tylnych kończyn.

d4df5vt

Zima jest najcięższym okresem w życiu nietoperzy; z powodu braku owadów stanowiących ich pożywienie, nietoperze zapadają w stan hibernacji, by przetrwać do wiosny. Występujące w Polsce wszystkie gatunki nietoperzy podlegają ścisłej ochronie. Szybkość lotu niektórych gatunków nietoperzy dochodzi do 100 km na godzinę.

W tradycji słowiańskiej nietoperz to zwierzę, które wywoływało niepokój i przypominało o istnieniu sił demonicznych.

d4df5vt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4df5vt
Więcej tematów