Trwa ładowanie...

Brytyjczycy zmienili zdanie. Zaskakujący sondaż

Kilka dni po śmierci królowej Elżbiety II opublikowano wyniki sondażu, które dla wielu mogą być zaskakujące. Król Karol III zanotował olbrzymi wzrost poparcia po wstąpieniu na tron. Liczba Brytyjczyków, którzy uważają, że Karol będzie dobrym królem, niemal podwoiła się w porównaniu z badaniami przeprowadzonymi w marcu – wynika z najnowszego sondażu YouGov.

Zaskakujące wyniki sondażu. Gwałtowny wzrost poparcia dla Karola IIIZaskakujące wyniki sondażu. Gwałtowny wzrost poparcia dla Karola IIIŹródło: GETTY, fot: WPA Pool
d1to4vt
d1to4vt

"Wielu respondentów twierdzi, że król dobrze zareagował na śmierć swojej matki. Aż 94 proc. przychylnie przyjęło jego pierwsze przemówienie" – podsumowuje wyniki sondażu dziennik "The Sun".

Według sondażu z marca na pytanie: "czy Karol będzie dobrym królem?", tylko 39 proc. ankietowanych odpowiedziało, że tak, podczas gdy 31 proc. odpowiedziało negatywnie. Aż 30 proc. nie potrafiło udzielić odpowiedzi na to pytanie.

Brytyjczycy zmieniają podejście do króla Karola III

We wrześniu, zaraz po śmierci królowej Elżbiety, liczby te przedstawiają się zupełnie inaczej: aż 63 proc. uważa, że Karol będzie dobrym monarchą i tylko 15 proc. ankietowanych jest przeciwnego zdania, a 22 proc. nie ma zdania.

d1to4vt

Wyniki są o tyle zaskakujące, że Brytyjczycy wcześniej raczej z niechęcią odnosili się do króla Karola III. Głównie krytykowany był za swoje niepoprawne politycznie wypowiedzi. Także jego żona Kamila nie cieszyła się sympatią obywateli.

Wyzwaniem dla nowego króla, ale także dla przyszłości monarchii, może być stosunek młodych pokoleń: większe poparcie Karol notuje u starszych ludzi niż u młodzieży – pisze "The Sun".

Pierwsze orędzie króla Karola III

Swoje pierwsze orędzie król Karol III wygłosił już w piątek, dzień po śmierci matki. - Uroczyście przysięgam, że przez cały czas, jaki Bóg mi jeszcze da, będę stał na straży zasad konstytucyjnych - zapowiedział.

d1to4vt

Dzień później Rada Akcesyjna zebrała się, aby formalnie proklamować Karola III królem. - Ze smutkiem przyjmuję na siebie obowiązki suwerena, które mi przekazano - powiedział wtedy Karol III i dodał, że będzie inspirował się działaniami matki, "aby zapewnić pokój i dobrobyt narodowi".

Co czeka Wielką Brytanię? "Trudny ekonomicznie czas"

Źródło: PAP, WP Wiadomości

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1to4vt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1to4vt
Więcej tematów