Trwa ładowanie...

Zarzuty za śmierć w Smoleńsku. "Lotnisko powinno być zamknięte"

Śledczy z Polski wiedzą już, co było bezpośrednią przyczyną katastrofy prezydenckiego Tu-154 w Smoleńsku w 2010 r. Mgła była zbyt gęsta, samoloty nie mogły bezpiecznie lądować. Potwierdzają to m.in. stenogramy z wieży kontrolnej.

Share
Zarzuty za śmierć w Smoleńsku. "Lotnisko powinno być zamknięte"
Źródło: sfora.pl
d617h4p

Prokuratorzy prowadzący śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej przesłuchali rosyjskich kontrolerów lotu, którzy sprowadzali prezydencki samolot. Śledczy chcą im postawić zarzut bezpośredniego spowodowania katastrofy poprzez niezamknięcie lotniska - informuje gazeta.pl.

Od tego momentu będą mieli w Polsce status podejrzanych. Prawnicy są jednak pewni - Rosja ich nam nie wyda. Śledztwo przedłużono do 10 kwietnia 2015 r. i dopiero pod jego koniec zarzuty dla Rosjan zostaną ogłoszone.

d617h4p

Najprawdopodobniej całe śledztwo zostanie umorzone z powodu śmierci domniemanych odpowiedzialnych za katastrofę (m.in. piloci), a wcześniej wątek dwóch rosyjskich kontrolerów zostanie z niego wyodrębniony - tłumaczy portal.

Choć kierownik lotów ppłk. Paweł Plusnin chciał odesłać polski samolot na lotnisko zapasowe, jego decyzję anulował płk Nikołaj Krasnokutski. Zdecydował o tym po konsultacjach z dowództwem sił powietrznych w Moskwie.

d617h4p

Podziel się opinią

Share
d617h4p
d617h4p
Więcej tematów