Trwa ładowanie...

Zarejestrowano dwa komitety wyborcze Grobelnego - jeden z nich musi zmienić nazwę

Przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi w Poznaniu zarejestrowano dwa komitety mające w nazwie nazwisko Grobelny. Jeden z nich nie ma nic wspólnego z obecnym prezydentem Poznania.

Share
Zarejestrowano dwa komitety wyborcze Grobelnego - jeden z nich musi zmienić nazwę
Źródło: WP.PL, Fot: Zenon Kubiak
d43ty8a

29 sierpnia został zarejestrowany Komitet Wyborczy Wyborców Ryszarda Grobelnego "Teraz Wielkopolska". Obecny prezydent Poznania nie tylko ubiega się o kolejną kadencję, ale stanął też na czele list kandydatów do Rady Miasta i Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

Dość nieoczekiwanie 8 września zarejestrowano też Komitet Wyborczy Wyborców Lista Grobelnego, który nie ma nic wspólnego z Ryszardem Grobelnym.

d43ty8a

Wystawienie w wyborach dwóch list o zbyt podobnych nazwach jest zakazane, ponieważ może wprowadzać w błąd wyborców, dlatego komisarz wyborczy w Poznaniu zwrócił się do założycieli KWW Lista Grobelnego z prośbą o zmianę nazwy.

- Obowiązuje tutaj zasada pierwszeństwa - wyjaśnia w rozmowie z WP.PL Maria Trela, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Poznaniu. - Ponieważ KWW Lista Grobelnego zgłosił się jako drugi, został poproszony o zmianę nazwy. Gdyby zgłosił się jako pierwszy, zmienić nazwę musiałby KWW Ryszarda Grobelnego Teraz Wielkopolska - dodaje.

KWW Lista Grobelnego na razie nie poinformował o zmianie nazwy, ma na to trzy dni od daty dostarczenia wezwania od komisarza wyborczego. Na razie nie wiadomo, kto stoi za Listą Grobelnego. Według nieoficjalnych informacji, do jakich dotarło Radio Merkury, może w to być zaangażowany Przemysław Piasta, były wicemarszałek województwa, ostatnio zaangażowany w działalność stowarzyszenia "Tak dla Poznania".

- Nie potwierdzam, nie zaprzeczam - powiedział w rozmowie telefonicznej z dziennikarzem radia Piasta.

To nie pierwszy przypadek wykorzystania nazwiska Grobelny w wyborach. Platforma Obywatelska w ostatnich wyborach wprowadziła do Rady Miasta swojego kandydata, który nazywa się identycznie jak prezydent Poznania.

d43ty8a

Podziel się opinią

Share
d43ty8a
d43ty8a
Więcej tematów