Trwa ładowanie...
dmwuoep
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Zamiast do rodzin dzieci trafiają do ośrodków. Niepokojące wyniki kontroli MEN

Niektórzy małoletni, mimo braku odpowiednich wskazań, przebywają w placówkach oświatowych. To uniemożliwia sprawdzanie, czy mają zapewnioną właściwą opiekę - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zamiast do rodzin dzieci trafiają do ośrodków. Niepokojące wyniki kontroli MEN
(PAP, Fot: Photoshot)
dmwuoep

Mimo ponadtrzyletniego funkcjonowania systemu wspierania dzieci z rodzin niewydolnych wychowawczo są one wciąż kierowane do placówek, które nie należą do pieczy zastępczej. Wykazała to przeprowadzona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej kontrola w podległych im specjalnych ośrodkach wychowawczych, po tym jak ujawnione zostały nieprawidłowości w jednostce prowadzonej w Zabrzu przez zakon sióstr boromeuszek.

Z danych MEN wynika, że obecnie działają 43 specjalne ośrodki wychowawcze. Przebywa w nich blisko 2 tys. wychowanków. Co do zasady jednostki te są przeznaczone dla dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, ale okazało się, że są w nich też m.in. małoletni pochodzący z rodzin wielodzietnych czy o niskich dochodach.

- Taka sytuacja jest o tyle niekorzystna, że takie ośrodki działają praktycznie jak domy dziecka, a nie ma nad nimi takiej kontroli, jaka jest sprawowana nad tymi właśnie placówkami - wskazuje Joanna Luberadzka-Gruca, przewodnicząca Koalicji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej.

dmwuoep

Podziel się opinią

Share

dmwuoep

dmwuoep
Więcej tematów