Trwa ładowanie...
odwołanie
06-04-2012 02:10

Zakład przegrywa co drugą sprawę o wysokość składek

Z ZUS łatwiej wygrać, niż trafić trójkę w Lotto. Zakład przegrywa co drugą sprawę o wysokość składek - donosi "Metro".

Zakład przegrywa co drugą sprawę o wysokość składekŹródło: WP.PL, fot: Wojciech Nieśpiałowski
dttpmwc
dttpmwc

Według danych za pierwsze półroczne 2011 r., niemal jedną trzecią odwołań na decyzje ZUS (28,7% spraw) udaje się skarżącym wygrać. W poszczególnych kategoriach ten odsetek jest jeszcze większy, np. gdy sprawiedliwości szuka przedsiębiorca, któremu ZUS kazał bezzasadnie podwyższyć składkę na ubezpieczenie wypadkowe.

Jacek Dziekan, rzecznik ZUS broni się, że odwołań nie jest dużo (59 tys. na ponad 4 mln decyzji), a wynikają z tego, że urzędnicy opierają się tylko na dokumentach. - Sąd może inaczej rozpatrzyć sprawę, wezwać świadków albo biegłych. Prawo też nie zawsze jest jednoznaczne. Przepisy mogą być różnie interpretowane - mówi.

Krytycznie omylność urzędników ocenia Stanisław Fryza z Fundacji Mediator, która od ośmiu lat pomaga osobom poszkodowanym przez ZUS. - Liczy się statystyka, a nie czy ktoś jej chory. Przykład: ZUS często celowo przeciąga rozpatrywanie sprawy, aby zniechęcić wnioskodawcę - podkreśla ekspert.

dttpmwc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dttpmwc
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj