Trwa ładowanie...
słońce
28-05-2014 11:12

Zaczął się sezon na obserwacje najwyższych chmur

W ostatnim dniach pojawiły się pierwsze w tym sezonie obłoki srebrzyste - informuje serwis SpaceWeather.com.

Zaczął się sezon na obserwacje najwyższych chmurŹródło: Wikipedia
d2197he
d2197he

Obłoki srebrzyste powstają z malutkich kryształków lodu wodnego o rozmiarach od 40 do 100 nanometrów, które unoszą się w atmosferze ziemskiej na wysokości od 76 do 85 kilometrów (ta część atmosfery nazywa się mezosferą). To najwyżej położone chmury, które możemy podziwiać z powierzchni naszej planety.

Zobaczenie ich wcale nie jest łatwe - muszą zostać spełnione pewne warunki geometryczne. Chmury są widoczne z szerokości geograficznych w przedziale 50-70 stopni szerokości północnej, w okolicach przesilenia letniego, czyli w okresie, kiedy Słońce chowa się od 6 do 16 stopni pod horyzont.

Takie położenie Słońca gwarantuje już w miarę ciemne niebo, a jednocześnie nasza dzienna gwiazda - dla nas już schowana pod horyzontem - jest w stanie wciąż oświetlać położone znacznie wyżej kryształki obłoków srebrzystych.

W Polsce przełom czerwca i lipca to najlepszy czas na wypatrywanie obłoków srebrzystych. Najczęściej widać je nad północną częścią horyzontu. Jak sama nazwa wskazuje srebrzą się one na tle niebieskiego lub granatowego nieba, pokazując wyraźne smugi i struktury trochę podobne do znacznie niżej położonych cirrusów.

d2197he

Serwis NASA o nazwie SpaceWeather.com poinformował, że podczas ostatnich nocy instrument AIM zaobserwował pierwsze w tym sezonie obłoki srebrzyste. Instrument pracuje od 2007 roku i z jego danych wynika, że zwykle pierwsze obłoki srebrzyste pojawiają się w okresie od 15 do 27 maja. Ten rok nie jest więc wyjątkowy.

Najwyższych chmur warto więc zacząć wypatrywać, tym bardziej, że warunki są obecnie doskonałe. Nów Księżyca wypada 28 maja, więc końcówka maja i pierwsze dni czerwca będzie czasem, w którym w obserwacjach najwyższych chmur nie będzie przeszkadzać jasny blask naszego naturalnego satelity.

Zobacz więcej w serwisie pogoda.

d2197he
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2197he
Więcej tematów