Trwa ładowanie...

Zabójstwo Marka Papały. Prokuratura umorzyła śledztwo ws. Edwarda M.

Adwokat Edwarda M., mec. Piotr Kruszyński zapowiedział, że będzie namawiał swojego klienta do złożenia wniosku przeciwko państwu polskiemu o odszkodowanie za "niewątpliwie niesłuszne aresztowanie". Prokuratura Apelacyjna w Łodzi prowadząca śledztwo ws. zabójstwa gen. Marka Papały umorzyła postępowanie w części dotyczącej polonijnego biznesmena Edwarda M. Był on podejrzany o to, że nakłaniał płatnego zabójcę Artura Zirajewskiego ps. Iwan do zabójstwa Papały, oferując 40 tys. dolarów.

Share
Zabójstwo Marka Papały. Prokuratura umorzyła śledztwo ws. Edwarda M.
Źródło: WP.PL, Fot: Marcin Gadomski
d1u5wqs

Brak jest wystarczających dowodów, by polonijny biznesmen Edward M. nakłaniał inne osoby do zabójstwa generała Marka Papały - poinformował w środę rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Łodzi Jarosław Szubert.

Zwrócił uwagę, że podjęcie decyzji o umorzeniu śledztwa w wątku dotyczącym Edwarda M. została poprzedzona szczegółową analizą zgromadzonego materiału dowodowego, a zwłaszcza po zapoznaniu się z "zawartością" kilkuset segregatorów zawierających materiały operacyjne policji, zgromadzone w Komendzie Głównej Policji od czasu zabójstwa do połowy 2010 roku.

d1u5wqs

Jak poinformował Szubert w ostatnich miesiącach napływały jeszcze dowody dotyczące M., w tym zeznania świadków, które należało zweryfikować.

Zdaniem śledczych zebrane dowody - wśród których są dowody korzystne dla podejrzanego, ale także dowody obciążające - nie są wystarczające do przyjęcia, że Edward M. nakłaniał inne osoby do dokonania zabójstwa Papały, a przez to nie dają podstaw do kontynuowania śledztwa wobec biznesmena. Jednocześnie tą samą decyzją uchylono zabezpieczenie majątkowe.

Jak podał rzecznik postanowienie o umorzeniu postępowania nie jest jeszcze prawomocne.

M. był formalnie podejrzany o to, że nakłaniał płatnego zabójcę Artura Zirajewskiego ps. Iwan do zabójstwa Papały, oferując 40 tys. dolarów. Gangster twierdził, że w latach 90. biznesmen szukał chętnego do przyjęcia takiego zlecenia. Później powołany przez prokuraturę biegły psycholog policyjny podważył wiarygodność słów Zirajewskiego, który zmarł w styczniu 2010 r. na oddziale szpitalnym gdańskiego aresztu.

d1u5wqs

M. w 2002 r. był w Polsce zatrzymany i przesłuchany, ale zwolniono go i wyjechał z kraju. W 2007 r. amerykański sąd nie zgodził się na jego ekstradycję do Polski, uznając, że Zirajewski jest niewiarygodny. Amerykański sędzia argumentował, że zeznania "pospolitego przestępcy" to za mało, by wydać Polsce amerykańskiego obywatela.

Gen. Marek Papała, były już wówczas komendant główny policji, został zastrzelony w Warszawie 25 czerwca 1998 r. w samochodzie przed blokiem, w którym mieszkał.

d1u5wqs

Podziel się opinią

Share
d1u5wqs
d1u5wqs
Więcej tematów