ŚwiatWyznawcy prawosławia przynoszą pisanki na cmentarze

Wyznawcy prawosławia przynoszą pisanki na cmentarze

Wielkanocne pisanki pojawiły się we wtorek na prawosławnych cmentarzach. To trzeci dzień Świąt Wielkanocnych w Cerkwi, w którym wierni tradycyjnie odwiedzają groby bliskich, a duchowni święcą mogiły.

Zgodnie z długoletnią tradycją, w wielkanocny wtorek wielu wiernych przychodzi na cmentarze nie tylko ze zniczami i kwiatami, ale również z kolorowymi pisankami.

W niektórych miejscowościach jajka przynoszono na cmentarze już w przedświąteczną sobotę, po święceniu pokarmów. W wielu podlaskich wsiach praktykuje się zwyczaj noszenia pisanek na cmentarze w niedzielę i poniedziałek w tydzień po Wielkiej Nocy.

Najczęściej przynoszone są na groby bliskich jajka malowane na czerwono, bo to kolor zmartwychwstałego Chrystusa. Pisanka na grobie ma symbolizować udział w zmartwychwstaniu.

Modlitwy za zmarłych odbywają się we wtorek na wszystkich prawosławnych cmentarzach. W Białymstoku uczestniczy w nich ordynariusz diecezji białostocko-gdańskiej biskup Jakub. Trzeci dzień Świąt Wielkanocnych, to także obchody patronalnych świąt w cerkwiach pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego.

Szacuje się, że w Polsce jest około 550-600 tys. wyznawców prawosławia, około połowy z nich mieszka w województwie podlaskim, m.in. Hajnówce, Bielsku Podlaskim, Siemiatyczach i Białymstoku.

W tym roku Wielkanoc prawosławna obchodzona jest pięć tygodni po świętach katolickich. Dzieje się tak dlatego, że w obu obrządkach data Wielkiej Nocy wyliczana jest nieco inaczej, dlatego tylko raz na jakiś czas - tak było przed rokiem -katolicy i prawosławni obchodzą je w tym samym terminie. (miz)

świętapisankiprawosławie
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)