Wystawa w Pradze poświęcona dziejom polskich Romów
Wystawę w Pradze prezentującą dzieje
polskich Romów przygotowuje Muzeum Okręgowe w Tarnowie.
Pokazywana ona będzie od najbliższej środy do 30 czerwca z
okazji odbywającego się w stolicy Czech wielkiego kongresu
Cyganów - poinformował wicedyrektor muzeum
Andrzej Szpunar.
23.05.2004 | aktual.: 23.05.2004 13:19
Ekspozycja "Tabor przyjechał do Pragi" prezentowana będzie w Bibliotece Narodowej Klementinum. Złożą się na nią plansze, zdjęcia, dokumenty oraz zabytki obrazujące dzieje i kulturę Romów na ziemiach polskich. Wernisażowi będzie towarzyszyć koncert zespołu romskiego Teresy Mirgi "Kałe Bała" z Czarnej Góry.
Największą atrakcją będą jednak dwa oryginalne wozy cygańskie, które specjalnym transportem przewieziono do stolicy Czech. Tam zostaną ustawione w centrum miasta.
"To wielkie przedsięwzięcie dla naszego muzeum. Wystawa powstała na zlecenie Instytutu Polskiego w Pradze, a sfinansowało ją Ministerstwo Spraw Zagranicznych" - powiedział Szpunar.
Kolekcja cygańska powstała w tarnowskim Muzeum Okręgowym w 1979 roku, kiedy to zorganizowano tam pierwszą w Polsce wystawę o tematyce cygańskiej. Od tego czasu placówka posiada dział poświęcony historii i kulturze Cyganów oraz stałą wystawę historii i kultury Cyganów w Polsce, na tle ich dziejów europejskich.
Pierwszy dokument, poświadczający obecność Cyganów w Polsce, datowany jest na rok 1401. Według ostatniego spisu narodowego, narodowość romską deklarowało blisko 13 tys. obywateli RP, a prawie 16 tys. zadeklarowało, że posługuje się w domu językiem romskim.
Obecnie w Polsce mieszkają cztery większe grupy cygańskie. Są to, osiadli na południu kraju Cyganie Karpaccy oraz trzy grupy: Polska Roma - którzy zamieszkują głównie w małych miastach w niewielkich grupach, oraz Kalderari i Lovari - mieszkający z reguły w dużych miastach.