Trwa ładowanie...
d2inc5b
zamek
23-05-2002 14:25

Wystawa meksykańskiej sztuki ludowej

Ponad 180 wyrobów meksykańskiej sztuki ludowej - lalki, stroje indiańskie, gliniane naczynia, można oglądać od piątku na wystawie "Wielcy Mistrzowie Meksykańskiej Sztuki Ludowej" na Zamku Królewskim w Warszawie.

Share
d2inc5b

Meksyk to kraj różnorodnych kultur. W naszej sztuce ludowej widoczne są wpływy tradycji indiańskiej, europejskiej, elementy kultury arabskiej i wpływy orientalne. Przejawia się to szczególnie w wielkim bogactwie kolorów, form i tematów - powiedział na konferencji prasowej w czwartek ambasador Meksyku Francisco Jose Cruz Gonzales.

Rozwój rzemiosła ludowego w Meksyku jest w pewien sposób stymulowany przez rosnące zainteresowanie zewnętrzne. Przedmioty pełniące dotychczas funkcje użytkowe zaczynają być traktowane jako ozdoby wnętrza. To sprawia, że w wielu ośrodkach zaczęto wytwarzać przedmioty bardziej dekoracyjne, przypominające raczej sztukę ludową, niż rzemiosło - uważa komisarz wystawy Teresa Walendziak z Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

Wystawa była już prezentowana w Meksyku, Madrycie, Paryżu, Berlinie, Londynie, Buenos Aires, Dallas, Chicago i Nowym Jorku.(aka)

d2inc5b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2inc5b
d2inc5b
Więcej tematów