Wrócili do baz. Rosja przeprowadziła ćwiczenia na Bałtyku
Rosyjskie okręty przeprowadziły ćwiczenia z wykrywania okrętów podwodnych na Bałtyku - przekazało dowództwo rosyjskiej Floty Bałtyckiej.
Co musisz wiedzieć?
- Gdzie odbyły się ćwiczenia? Manewry miały miejsce na Morzu Bałtyckim.
- Jakie technologie zostaną użyte? W ćwiczeniach uczestniczyły przeciwpodwodne śmigłowce KА-27, które były wspierane przez okręty w poszukiwaniu i śledzeniu okrętów podwodnych.
- Jaki był cel ćwiczeń? Głównym celem było doskonalenie umiejętności w zakresie wykrywania i utrzymywania kontaktu z okrętami podwodnymi przed przeprowadzeniem symulowanej torpedowej ataki.
Jakie cele manewrów?
"Załogi małych okrętów zwalczania okrętów podwodnych (MPK) Zielenodolsk i Kazaniec Floty Bałtyckiej przeprowadziły ćwiczenia taktyczne na poligonach morskich na Morzu Bałtyckim, mające na celu wyszukiwanie i niszczenie okrętów podwodnych symulowanego przeciwnika, przy symulowanym użyciu systemów uzbrojenia zwalczania okrętów podwodnych" - informuje dowództwo Floty Bałtyckiej.
Jakie technologie wykorzystano?
Podczas ćwiczeń kluczową rolę odegegrały śmigłowce KА-27, które wspierały okręty w operacjach przeciwpodwodnych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Migranci i żołnierze Łukaszenki. Incydent na granicy z Białorusią
Napięcie na Bałtyku
Rosja poinformowała o ćwiczeniach w momencie napięcia na Bałtyku związanego z aktywnością rosyjskiej floty cieni.
W piątek w Estonii odbyło się spotkanie ministrów państw nadbałtyckich, z udziałem ministra Radosława Sikorskiego. Podczas spotkania potępiono agresję Rosji na Ukrainę i wezwano do dalszego "zwiększania presji" na Rosję, w tym poprzez szybkie przyjęcie dodatkowych sankcji osłabiających zdolność Moskwy do kontynuowania agresywnej wojny.
- Mamy do czynienia z niestabilnym środowiskiem bezpieczeństwa, dlatego też postanowiliśmy umieścić bezpieczeństwo regionu w centrum Rady Państw Morza Bałtyckiego – powiedział minister spraw zagranicznych Estonii Margus Tsahkna.
Podkreślono, że wykorzystywanie przez Rosję "floty cieni", w której skład wchodzą nieodpowiednio ubezpieczone i starzejące się statki niespełniające norm, stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa morskiego, krytycznej infrastruktury podwodnej i zwiększa ryzyko katastrof środowiskowych, w tym związanych z amunicją zatopioną w morzu.