Wygaszacz ekranu kontra rak
Intel i przedstawiciele organizacji naukowych rozpoczęli program, którego celem jest walka ze śmiertelnymi chorobami między innymi nowotworami.
Think - specjalny program komputerowy, działający podobnie jak wygaszacz ekranu, pomoże uczonym w znalezieniu lekarstwa przeciw rakowi.
Jak działa program? Gdy komputer jest włączony, ale nie używany, program włącza się automatycznie i zaczyna przetwarzać przesłane przez sieć dane. Pozwala to osiągnąć ogromną moc obliczeniową, większą niż dostępnych superkomputerów.
Oblicza się, że przeciętny użytkownik komputera osobistego wykorzystuje tylko 20% dostępnej mocy obliczeniowej. Jeśli więc dostarczyć do jego komputera odpowiedni program oraz dane, w wolnych chwilach komputer może się zająć naukowymi poszukiwaniami.
To wspólne przedsięwzięcie daje nam możliwość zaoszczędzenia trzech do pięciu lat w procesie opracowywania lekarstwa na raka - powiedział dr Sujuan Ba, dyrektor naukowy Narodowej Fundacji na Rzecz Badań nad Rakiem.
Do programu firmy Intel przystąpiły następujące organizacje: Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem, Narodowa Fundacja na Rzecz Badań nad Rakiem, Uniwersytet w Oksfordzie oraz firma United Devices.
Intel od dawna używał podobnej technologii do wewnętrznych programów obliczeniowych. Firma ta jest największym na świecie producentem mikroprocesorów i czołowym dostawcą różnego typu sprzętu komputerowego, sieciowego i telekomunikacyjnego. Więcej informacji o firmie Intel można znaleźć w Internecie, pod adresem: www.intel.pl.
Program Think można znaleźć pod adresem www.ud.com.(mon)