Trwa ładowanie...
d1uy01b

Wydano katalog pergaminów kapituły sandomierski



399 dużej wartości naukowej archiwaliów powstałych od średniowiecza do XX wieku obejmuje katalog "Pergaminy archiwum kapituły katedralnej sandomierskiej", wydany przez Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu.

d1uy01b
d1uy01b

Opracowanie, zaopatrzone w sygnatury, indeksy nazwisk i spisy nazw geograficznych, będzie orientować zainteresowaną osobę, co konkretny dokument zawiera. Dotychczasowa inwentaryzacja i opis archiwalny zabytków źródłowych były niepełne i to utrudniało orientację o zasobie, a zwłaszcza o tym czego, i kogo dotyczą - wyjaśnia autor publikacji, krakowski historyk prof. Feliks Kiryk.

Kościelne dokumenty sandomierskie mają szczególne znaczenie dla badań regionalnych i badań nad historią lokalną. Najpoważniejsza grupa tych dokumentów dotyczy kapituły sandomierskiej i miasta Sandomierza, następnie miast i wsi usytuowanych w dawnym woj. sandomierskim, dalej kościołów i klasztorów w środkowej i północnej połaci przedrozbiorowej diecezji krakowskiej oraz południowo-wschodnich dekanatach archidiecezji gnieźnieńskiej - podaje mediewista z Instytutu Historii Akademii Pedagogicznej w Krakowie.

Opracowany przez niego zbiór liczy 328 pergaminów, z których 102 dotyczy średniowiecza, 99 - wieku XVI, natomiast 58 przypada na XVII, 44 na XVIII oraz 21 na XIX i 4 na wiek XX. Do tych pozycji dołączono 29 archiwaliów papierowych (oryginałów i kopii), a także - na życzenie kurii - jako drugi aneks, 42 regesty dokumentów transsumowanych (streszczonych). (an)

d1uy01b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uy01b
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj