Wybrani dostaną szczepionkę na grypę A/H1N1
Trwają rozmowy w sprawie zakupu 4 mln szczepionek przeciw wirusowi grypy A/H1N1. Szczepionkę ma otrzymać personel medyczny, dzieci przewlekle chore - i być może - kobiety w ciąży. O tym, czy ją otrzymają, będą dyskutować we wtorek eksperci na posiedzeniu komitetu pandemicznego.
07.09.2009 15:07
O planach dot. szczepionek poinformowali minister zdrowia Ewa Kopacz oraz wiceminister zdrowia Adam Fronczak. - Trwają negocjacje z firmami, które produkują tę szczepionkę; to są wielkie ogólnoświatowe koncerny - powiedział Fronczak.
Szczepionka ma zostać zamówiona, gdyż może nie być dostępna na rynku tak jak szczepionki przeciw wirusowi sezonowej grypy.
Osoby, znajdujące się w tzw. "grupach ryzyka", których szczepienie zalecili m.in. eksperci unijnego Komitetu ds. Bezpieczeństwa Zdrowia, będą szczepione dwukrotnie. W Polsce jest to grupa niespełna 2 mln osób.
Fronczak podkreślił, że nie zostały jeszcze zakończone badania nad szczepionką: w przypadku osób dorosłych mają się one zakończyć we wrześniu, w przypadku dzieci - w październiku, a kobiet w ciąży - w styczniu przyszłego roku.
Zwrócił też uwagę, że z tej samej ilości materiału biologicznego, z której uzyskuje się szczepionkę przeciw wirusowi grypy sezonowej, uzyskuje się jedynie 30-40%. szczepionki przeciw wirusowi grypy A/H1N1.
Według danych z końca sierpnia na grypę A/H1N1 zachorowało ponad 209 tys. ludzi, zmarło 2 185 osób - najwięcej 1,8 tys. - w Ameryce Północnej. W Europie zachorowało 42,5 tys. osób, a zmarło - 85.
Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) obawiają się, że wirus może zmutować i przekształcić się w bardziej śmiercionośną odmianę. WHO podkreśla, że na razie nie ma oznak, by tak się stało, lecz przestrzega, że druga fala może być gorsza, bo może objąć większą liczbę osób.
Lekarze na całym świecie zawiadamiają, że nowa grypa przybiera ostrą formę u ludzi młodych i generalnie zdrowych, bo atakuje bezpośrednio płuca, wywołując poważne zaburzenia w oddychaniu.
Eksperci unijnego Komitetu ds. Bezpieczeństwa Zdrowia zalecają, by szczepionką przeciw wirusowi A/H1N1 były szczepione osoby powyżej 6. miesiąca życia cierpiące na choroby przewlekłe, kobiety w ciąży i personel medyczny.
Wielka Brytania, najbardziej dotknięta grypą A H1N1, wytypowała już do szczepień grupę 11 mln osób, z czego 2,1 mln to personel medyczny i socjalny. Francja, Hiszpania i Holandia także zapowiedziały już, że w pierwszej kolejności zaszczepią osoby objęte dużym ryzykiem, a konkretnie personel medyczny, kobiety w ciąży i osoby chore przewlekle.