Trwa ładowanie...
d36gciy

Wybitny reżyser Karoly Makk nie żyje

Wybitny reżyser węgierski Karoly Makk, laureat Nagrody Jury w Cannes w 1971 roku za film "Miłość", zmarł w wieku 91 lat. Informację - poinformowała w środę Akademia Literatury i Sztuki im. Szechenyiego, której był prezesem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybitny reżyser Karoly Makk nie żyje
(PAP/EPA)
d36gciy

Uważany za jednego z największych reżyserów węgierskich okresu powojennego Makk podejmował w swej twórczości tematy stanowiące w czasach komunistycznych tabu, takie jak polityczne represje czy miłość lesbijska. Scenariusz jego filmu "Miłość" opowiadającego o represjach komunistycznych przez 6 lat przeleżał w szufladzie.

Jego filmy były sześciokrotnie zapraszane do konkursu o Złotą Palmę w Cannes, gdzie za film "Inne spojrzenie" z Jadwigą Jankowską-Cieślak i Grażyną Szapołowską, jako jeden z pierwszych w węgierskiej kinematografii podejmujący temat represji po rewolucji węgierskiej 1956 r. oraz jako pierwszy - kobiecej miłości homoseksualnej, zdobył w 1982 r. nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej. Jego "Zabawa w koty" z 1972 r. była nominowana w 1975 r. do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieangielskojęzycznego.

Makk urodził się w mieście Berettyoujfalu na wschodzie Węgier, gdzie jego rodzice mieli kino. W latach 50. wykładał w prestiżowej Akademii Sztuki Dramatycznej i Filmowej w Budapeszcie.

d36gciy

Podziel się opinią

Share
d36gciy
d36gciy
Więcej tematów