Wulkan Cumbre Vieja wciąż niespokojny. Ewakuacja, odwołane loty
Sytuacja związana z wulkanem Cumbre Vieja na jednej z Wysp Kanaryjskich o nazwie La Palma wciąż nie jest stabilna. W piątek z miejsc zamieszkania ewakuowano kolejnych 160 osób. Tego dnia odnotowano najsilniejszą erupcję wulkanu. Ze względu na stale wyrzucany w powietrze pył wulkaniczny utrudniony jest także transport lotniczy. Odwołano część lotów z wyspy.
Z powodu wzmożonej aktywności Cumbre Vieja w piątek ewakuowano kolejne osoby, mieszkające w okolicy wulkanu - głównie z miejscowości: Tajuya, Tacande de Abajo i Tacande de Arriba w gminie Los Llanos de Aridane.
Najintensywniejszy moment erupcji odnotowano tego dnia około godziny 13. Wstrząs pochodził z głównego stożka Cumbre Vieja.
Ewakuację części mieszkańców w efekcie nasilonej erupcji zastosowano jako "środek zapobiegawczy" - informują władze kraju. Zdecydowano się na ten krok ze względu na zagrożenie ze strony pyłu i materiału wulkanicznego o wysokiej temperaturze, który może dotrzeć do miejscowych zabudowań.
Wulkan Cumbre Vieja aktywny. Ewakuacja kolejnych mieszkańców
Wcześniej mieszkańcom okolicy wulkanu zalecono zamknięcie okien, drzwi oraz trzymanie się z dala od szyb - jak tłumaczą władze - "ze względu na możliwe pęknięcie szkła z powodu fal ciśnienia".
"Wśród niebezpieczeństw, z którymi może się zmierzyć ludność, znajdują się strumienie lawy o wysokiej temperaturze i zawartości gazu" - napisano w rządowym komunikacie.
Do tej pory w wyniku eksplozji wulkanicznych na La Palmie uszkodzonych zostało około 400 budynków oraz części infrastruktury.
Zobacz też: Erupcja wulkanu na wyspie La Palma. Żywioł pochłonął basen
Wulkan Cumbre Vieja znów aktywny. Odwołane loty z i na wyspę
W piątek odwołano także część lotów z i na wyspę. Hiszpański rząd wprowadził ograniczenia powietrzne w obszarze gmin El Paso i Los Llanos de Aridane. Nad wymienionymi regionami latać mogą tylko wojskowe maszyny lotnicze, służby ratunkowe i samoloty należące do państwa.
Wulkan Cumbre Vieja uaktywnił się w niedzielę. Wcześniej przez 9 dni wykazywał aktywność sejsmiczną. Do 1971 roku krater Teneguía w strefie wulkanicznej Cumbre Vieja uznawany był za wygasły.
Źródło: Wiadomości WP, PAP
Przeczytaj także: