Trwa ładowanie...

Wszystkie dzieci powinny być szczęśliwe

Od piątku w całym kraju organizowane są
imprezy z okazji Dnia Dziecka. Dla najmłodszych przygotowano
festyny, pikniki, koncerty, wystawy i wiele innych atrakcji.
Święto jest także pretekstem do organizowania akcji charytatywnych
na rzecz dzieci. W rękach dorosłych jest szczęście wszystkich dzieci. Oby taki Dzień Dziecka trwał cały rok dla wszystkich dzieci.

Wszystkie dzieci powinny być szczęśliweŹródło: Jupiterimages
d27us52
d27us52

###Galeria
[

]( http://wiadomosci.wp.pl/wszystkie-dzieci-sa-nasze-6038646256665729g ) [

]( http://wiadomosci.wp.pl/wszystkie-dzieci-sa-nasze-6038646256665729g )

Wszystkie dzieci są nasze

W Polsce i w innych krajach słowiańskich (np. w Czechach, Słowacji czy na Ukrainie)
Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest 1 czerwca od roku 1952.

d27us52

Nie we wszystkich państwach święto to jest tego samego dnia. ONZ obchodzi Powszechny Dzień Dziecka 20 listopada - w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka w 1959 roku oraz Konwencji o prawach dziecka z roku 1989.

Od 1994 roku 1 czerwca w Polsce obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży.

Tegoroczne obchody święta dzieci zainaugurowała piątkowa impreza pod hasłem "Bezpieczny Dzień Dziecka", w której udział wzięła para prezydencka. Festyn przygotowano we współpracy z Państwową Strażą Pożarną, Pogotowiem Ratunkowym, Policją, Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, Strażą Graniczną, Strażą dla Zwierząt oraz wojskiem. Dzieci mogły zobaczyć pokazy m.in. ratownictwa drogowego, udzielania pomocy po wypadku oraz sprawności antyterrorystów policyjnych.

W piątkowy wieczór ulicami Warszawy przejechała jubileuszowa Masa Krytyczna - przejazd pojazdów napędzanych siłą ludzkich mięśni, głownie rowerów, odbywający się w ostatni piątek każdego miesiąca, bez względu na pogodę i porę roku już od 10 lat. Po raz pierwszy w organizację imprezy włączył się urząd miasta, który z okazji Dnia Dziecka przygotował atrakcje i niespodzianki dla jej najmłodszych uczestników.

d27us52

W niedzielę Biuro Rzecznika Praw Dziecka oraz portal Strefa Młodych organizują szkolenie dla Ambasadorów Praw Dziecka w formie gry miejskiej. Weźmie w nim udział ponad setka gimnazjalistów z całej Polski.

Podczas gry odbywającej się na ulicach warszawskiej Starówki i centrum miasta na młodych ludzi będą czekać odpowiedzialne zadania i mnóstwo zabawy. Czteroosobowe patrole będą musiały odwiedzić 16 miejsc, m.in. siedzibę Komendy Stołecznej Policji, ogrody Biblioteki Uniwersyteckiej, teatr Stara Prochoffnia, zajezdnię tramwajową na Woli i Kancelarię Senatu RP. W wyznaczonych lokalizacjach czekać będą na nich zadania związane z treścią Konwencji o Prawach Dziecka.

Uczniowie zapoznają się z prawami dziecka oraz sposobami radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Na zakończenie szkolenia każdy Ambasador otrzyma specjalny dokument - Paszport oficjalnego Ambasadora Praw Dziecka RP oraz materiały, które pozwolą przeprowadzić podobną grę w swoim miejscu zamieszkania.

d27us52

Także w sobotę na warszawskim pl. Teatralnym stanie wyjątkowe miasto - Miasto Miłosierdzia, gdzie ponad 70 organizacji pozarządowych, instytucji i grup nieformalnych zajmujących się filantropią zaprezentuje swój dorobek i podzieli się doświadczeniami. Hasło przyświecające imprezie to "Otwórz się na dobre". Jej organizatorem jest Centrum Myśli Jana Pawła II. Projekt ma upamiętnić wizytę Jana Pawła II w Warszawie 2 czerwca 1979 roku.

Na stoiskach w specjalnie przygotowanych namiotach będzie można poznać organizacje prowadzące działalność społeczną, zapoznać się z ich projektami oraz dołączyć do grona wolontariuszy. Będą gry, krótkie warsztaty oraz panele dyskusyjne. W kinie miasteczkowym będzie zaś można obejrzeć zdjęcia, reportaże z działalności społecznej oraz filmy. Imprezę zakończy koncert zespołu Voo Voo.

Piknik rodzinny "Moje domowe muzeum, czyli jak zostać kustoszem" organizuje w sobotę Muzeum Powstania Warszawskiego. Motywem przewodnim imprezy będzie uświadomienie dzieciom i rodzicom, że każda rodzina, przechowując i opiekując się rodzinnymi pamiątkami, tworzy własne muzeum. Na pikniku dzieci będą mogły wykonać m.in. rodzinne drzewo genealogiczne, a także zapoznać się z pracą konserwatora.

d27us52

Zabawa pod hasłem "Obudźmy marzenia" odbędzie się w niedzielę na dziedzińcu Muzeum Pałacu w Wilanowie oraz w parku przed bramą prowadzącą do pałacu. Wystąpią dziecięce zespoły z całego świata, będą pokazy rycerskie oraz sztuk walki z różnych stron świata. W Wilanowie pojawią się również stoiska różnych fundacji działających na rzecz dzieci, m.in. UNICEF, Amnesty International, Fundacji Pomocy Dzieciom Tybetu NYATRI, Komitetu Ochrony Praw Dziecka czy Fundacji Dzieci Niczyje.

Od niedzieli w Muzeum Narodowym będzie można obejrzeć wystawę zabawek, na której zostaną pokazane polskie zabawki autorskie, dawne i współczesne. Specjalne atrakcje dla dzieci przygotowały także m.in. Muzeum Drukarstwa i Muzeum Etnograficzne.

Wiele atrakcji dla dzieci przygotował stołeczny Ratusz. W piątek odbyło się spotkanie młodzieżowych rad dzielnic, w którym udział wzięła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Z kolei w sobotę odbędzie się Dzień Otwarty w Urzędzie Miasta, a w poniedziałek w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim - impreza dla przedszkolaków. W tym dniu władzę w urzędzie przejmą gimnazjaliści. Uczniowie obejmą m.in. stanowiska wojewody, dyrektorów wydziałów, kuratora oświaty, Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, rzecznika prasowego i doradcy wojewody.

d27us52

W niedzielę na Polach Mokotowskich odbędzie się impreza "Warszawa Dzieciom". W programie są koncerty, spektakle teatralne, stworzone ma zostać miasteczko średniowieczne, gdzie odbywać się będą warsztaty łucznicze, garncarskie, taneczne oraz pokazy walk rycerskich i bicia monet.

Centrum Zdrowia Dziecka przygotowało piknik, którego główną atrakcją będzie spotkanie z motocyklistami. Na parkingu obok Ośrodka Rehabilitacji CZD, miłośnicy motocykli spotkają się z małymi pacjentami szpitala oraz innymi dziećmi, opowiadać będą o swoich pojazdach, a także przewozić nimi dzieci po wyznaczonych trasach.

Specjalne spektakle i koncerty dla dzieci przygotowało wiele teatrów, niektóre z nich - przedstawienia plenerowe. Za darmo będzie można wejść do ZOO, a także na wiele pływalni oraz do ośrodków sportu. Festyny będą organizowane w parkach, ogródkach jordanowskich, w bibliotekach i domach kultury.

Fundacja Akogo? Ewy Błaszczyk w Dzień Dziecka organizuje imprezę charytatywną, podczas której artyści będą malować koszulki, a dochód z ich sprzedaży zasili budowę kliniki rehabilitacyjnej dla dzieci "Budzik". Do akcji przyłączyło się 33 polskich artystów, m.in. Zbigniew Zamachowski, Małgorzata Kożuchowska, Małgorzata Niemen, Janusz Gajos, Krystyna Janda, Krzysztof Kolberger i wielu innych.

d27us52
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27us52
Więcej tematów