Trwa ładowanie...

Wrocław. Sexting coraz groźniejszy. Policja ostrzega

Rozwój technologii sprawił, że coraz większe grono dzieci posiada posiada smartfony. Pozwalają one nie tylko rodzicom zachować stały kontakt ze swoimi pociechami, ale są też źródłem zagrożenia. Jednym z najnowszych jest sexting.

Wrocław. Sexting coraz groźniejszy. Policja ostrzegaŹródło: Flickr
d2scdw0
d2scdw0

Postępu technologicznego nie da się zatrzymać. Obecnie większość dzieci, udając się do szkoły czy na podwórko, wyposażonych jest w smartfony. Czasy się bowiem zmieniły i podstawowe urządzenia można kupić za kilkaset złotych. W ten sposób rodzice zapewniają sobie stały kontakt ze swoimi pociechami.

Często na samym zakupie telefonu komórkowego się kończy. Rodzice nie sprawdzają, do czego małoletnie pociechy wykorzystują urządzenia, jak z nich korzystają. Tymczasem smartfon w nienawistnych rękach może wyrządzić całkiem sporo krzywdy, tym bardziej że smartfony wyposażone są w dobre aparaty fotograficzne. Jednym z możliwych zagrożeń jest sexting.

Wrocław. Sexting coraz groźniejszy. Policja ostrzega

Sexting jest stosunkowo nowym zagrożeniem. Sam termin powstał z połączenia angielskich słów "sex" i "texting". Oznacza on przesyłanie pomiędzy użytkownikami telefonów komórkowych treści o charakterze seksualnym.

ZOBACZ WIDEO: Spełniamy marzenie Powstańca. Odczytaliśmy wasze wpisy

Dla najmłodszych sexting stanowi spore zagrożenie, bo materiały wysłane w prywatnych rozmowach mogą zostać upublicznione. Wystarczy banalny pretekst czy kłótnia, by opublikować w internecie kompromitujące fotografie.

d2scdw0

- Prezentowane na nich osoby stają się celem ataku i niejednokrotnie już zmuszały rodziców do przeniesienia dziecka do innej szkoły. Na świecie są przypadki popełnianych przez uczniów samobójstw z powodu tego, że do sieci trafiły ich nagie zdjęcia. Czy jest się przed tym jak bronić? Najlepszy i jedyny sposób – nie wykonywać sobie nagich fotografii i nie wysyłać do chłopaka lub dziewczyny - informuje sierż. szt. Dariusz Rajski z wrocławskiej policji.

Jak zwracają uwagę wrocławscy policjanci, często przesłanie materiałów seksualnych okazuje się być aktywnością wymuszoną. Towarzyszy jej nękanie, prześladowanie i inne formy rówieśniczej przemocy.

Często też do sextingu wykorzystywana jest aplikacja Snapchat – umożliwia ona przesłanie zdjęć i krótkich filmów, które będą widoczne na telefonie odbiorcy jedynie przez 10 sekund. Świadomość, że fotografia czy nagranie znikną po obejrzeniu go przez odbiorcę dodatkowo ośmiela nadawcę wiadomości.

- Tymczasem w sieci można znaleźć coraz więcej narzędzi do odzyskania materiałów ze Snapchata. Jeszcze raz warto powtórzyć, najlepszą obroną przed sextingiem jest niewysyłanie nagich zdjęć - dodaje sierż. szt. Rajski.

Wrocław. Sexting zagrożeniem. Jak się przed nim chronić?

  • Przestrzeż dziecko przed publikowaniem lub przesyłaniem komukolwiek zdjęć o charakterze seksualnym. Naucz je asertywności w kontaktach z rówieśnikami, nalegającymi na przesłanie materiałów o charakterze erotycznym i zwróć jego uwagę na możliwe konsekwencje takich działań.
  • Rozmawiaj z dzieckiem o seksualności i naucz je szacunku do swojego ciała. Przestrzeż je przed dowodami miłości wysyłanymi w postaci elektronicznych materiałów o charakterze seksualnym.
  • Naucz dziecko zabezpieczenia dostępu do prywatnych zasobów cyfrowych. Zwróć jego uwagę na konieczność konfiguracji ustawień prywatności w serwisach społecznościowych, możliwość ograniczenia dostępu do prywatnych zdjęć i filmów wybranym osobom oraz zabezpieczenia telefonu lub innych urządzeń mobilnych hasłem dostępu.
  • Naucz dziecko dystansu do trendów związanych z erotycznym prezentowaniem się w sieci.
  • Poinformuj dziecko, że zawsze może liczyć na twoje zrozumienie i pomoc w sytuacji różnych problemów. Przekaż dziecku numer telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111. Jeśli będzie się wstydzić porozmawiać z Tobą o jakimś problemie, tam uzyska pomoc specjalisty, zupełnie anonimowo.
d2scdw0

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

d2scdw0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2scdw0
Więcej tematów