Wrocław. Rocznica śmierci Edyty Stein. Posłuchaj poezji świętej
Edyta Stein - św. Teresa Benedykta od Krzyża, wrocławianka, Żydówka, zakonnica, filozofka i poetka, katolicka święta, zginęła tragicznie, najprawdopodobniej 9 sierpnia 1942 roku, zagazowana w obozie w Auschwitz. Ostatni raz widziano ją 7 sierpnia na wrocławskim dworcu głównym w transporcie Żydów. W rocznicę śmierci będzie można wspominać tę postać w ogrodzie jej wrocławskiego domu.
05.08.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:40
Dom Edyty Stein na Ołbinie nie jest miejscem jej urodzenia - przyszła na świat w zamożnej rodzinie żydowskiej na Przedmieściu Odrzańskim we Wrocławiu, w nieistniejącym już domu przy Kohlenstrasse. Od 1897 roku uczęszczała do Gimnazjum Żeńskiego na pl. Nankiera.
Od wiary judaistycznej, przez ateizm, doszła do katolicyzmu w najwyższej emanacji. Poznała najważniejszych filozofów XX wieku - Huserla, Ingardena, Reinacha. W 1922 przyjęła sakrament chrztu. Prowadziła bardzo bogatą działalność naukową, przede wszystkim filozoficzną, fenomenologiczną.
Z wielu względów filozofia Edith Stein bywa określana mianem „filozofii światła”. Jest poświęcona przede wszystkim człowiekowi jako istocie świadomej, myślącej i wolnej oraz Bogu i drodze, która do niego prowadzi.
Dziś łączy w niezwykły sposób zarówno katolików, ateistów, jak i Żydów. Jej dawny dom przy ulicy Nowowiejskiej 30 jest centrum postępowej myśli. To tam, w domowym ogrodzie, będzie można posłuchać w niedzielę poezji świętej.
Wrocław. Rocznica śmierci Edyty Stein. Wejdź do ogrodu świętej filozofki
Wcześniej, o godzinie 17, odbędzie się msza święta w pobliskim kościele pod wezwaniem Michała Archanioła przy ul. Prusa 78. Potem uczestniczyć można w spotkanie z poezją poświęconą Edycie Stein autorstwa ks. Henryka Romanika, podczas której wiersze czytać będzie Ewa Kazula, a następnie przewidziany jest poczęstunek w ogrodzie Domu Edyty Stein.
Ilość miejsc na tym szczególnym spotkaniu, poświęconym wyjątkowej wrocławiance jest ograniczona, nie tylko z uwagi na pandemiczne okoliczności. Obowiązują zapisy na adres mejlowy biuro@edytastein.org.pl lub zgłoszenia telefoniczne na numer (+48) 730 939 303.