Trwa ładowanie...

Wrocław. Rekonstrukcja organów Englera w kościele św. Elżbiety. Głos Śląska zabrzmi za rok

Imponujący instrument, który spłonął w 1976 roku podczas pożaru kościoła garnizonowego, powstaje od nowa. Kolejny ważny etap w ich rekonstrukcji, zaplanowany na wrzesień, właśnie został zrealizowany. Udało się przewieźć i zamontować drewnianą, dębową konstrukcję, wykonaną w pracowni w Wołominie. Na niej staną elementy organów, rzeźby z lipowego drewna i bogate, złocone ozdoby.

Wrocław. Rekonstrukcja organów Englera w kościele św. Elżbiety. Ostatni etap prac potrwa rok. Tak wygląda makieta instrumentu Wrocław. Rekonstrukcja organów Englera w kościele św. Elżbiety. Ostatni etap prac potrwa rok. Tak wygląda makieta instrumentu Źródło: Facebook.com
daaquwb
daaquwb

To wielkie przedsięwzięcie, realizowane przez konsorcjum złożone z trzech firm, dzieje się już od kilku lat. Wyremontowana została bazylika, odbudowana empora. Powoli tworzą się wszystkie elementy dzieła Michaela młodszego Englera. Większość na miejscu, w lokalnych pracowniach, w których swoich talentów udzielają studenci ASP, bo ideą koordynatora i pełnomocnika konsorcjum, Andrzeja Lecha Kriese, jest powiązanie rekonstrukcji z miejscem, w którym instrument będzie trwał.

Teraz, po aklimatyzacji drewna do warunków panujących w świątyni, można rozpocząć odtwarzanie elementów organów. Ten proces potrwa wiele miesięcy. Według planów instrument ma być gotowy we wrześniu przyszłego roku.

Wrocław. Rekonstrukcja organów Englera w kościele św. Elżbiety. Tak instrument wyglądał przed pożarem Materiały prasowe
Wrocław. Rekonstrukcja organów Englera w kościele św. Elżbiety. Tak instrument wyglądał przed pożaremŹródło: Materiały prasowe

XVIII-wieczne organy były prawdziwym skarbem. Uważano je za najcenniejszy instrument ówczesnego Śląska z uwagi na imponujące parametry, walory muzycznych, możliwości techniczne i bogatą dekorację. Ich zniszczenie było prawdziwym dramatem dla wrocławian. W nieodległym czasie wybuchły dwa pożary w reprezentacyjnej świątyni. Pierwszy nie stał się dostatecznym ostrzeżeniem, drugi dokonał dzieła zniszczenia. Na mieście krążyć zaczęły wówczas plotki, że przed pierwszym i drugim incydentem w okolicach kościoła widziane były podejrzane niemieckie wycieczki, a na pogorzelisku znaleziono substancje zapalające.

daaquwb

Wrocław. Rekonstrukcja organów Englera w kościele św. Elżbiety. Ostatni etap prac potrwa rok

Zniszczenia były ogromne. Przez długie lata wspaniały obiekt architektoniczny czekał na ratunek - widok zdewastowanego kościoła garnizonowego trzeba było oglądać aż do początku lat 90. Uratowana z ruin, odnowiona Bazylika Mniejsza pod wezwaniem św. Elżbiety została poświęcona przez Jana Pawła II w maju 1997 roku, podczas Kongresu Eucharystycznego.

Wrocław. Rekonstrukcja organów w kościele św. Elżbiety Facebook.com
Wrocław. Rekonstrukcja organów w kościele św. ElżbietyŹródło: Facebook.com

Złocony i polichromowany prospekt ozdobiony był wielkimi drewnianymi figurami. Wszystko to ogień strawił 9 czerwca 1976 roku. Z pożaru udało się ocalić tylko 6 niewielkich detali. Rekonstrukcja była podróżą w ciemnościach - nie zachowała się precyzyjna dokumentacja, nawet nie bardzo wiadomo, jaki był autentyczny koloryt konstrukcji.

Badania trwały wiele miesięcy. Trzeba było specjalnych konstrukcji postaci, by widziane z dołu zachowywały stosowne proporcje. W ich efekcie prac projektowych powstała pełnoplastyczna makieta w skali 1:10, dzięki której można już teraz sobie wyobrazić, jakie dzieło ukaże się naszym oczom jesienią 2021 roku.

Znaleźli 330 martwych słoni. Odkryto tajemnicę ich śmierci

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
daaquwb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
daaquwb
Więcej tematów