Wrocław. Pierwszy fragment TAT czeka. W sobotę pojadą nim tramwaje
2 km nowego torowiska, 5 nowych peronów, ale także 400 drzew, 2 km dróg rowerowych i drugie tyle chodników. W sobotę, 26 czerwca, tramwaje pojadą pierwszym odcinkiem Trasy Autobusowo-Tramwajowej w kierunku Nowego Dworu - od placu Orląt Lwowskich do ul. Śrubowej.
- TAT to jedna z największych komunikacyjnych inwestycji Wrocławia ostatnich lat i wypełnienie obietnic. Transport miejski to mój priorytet, więc cieszę się, że realizujemy kolejne tramwajowe projekty, które poprawiają jakość życia w mieście - mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Cała Trasa Autobusowo-Tramwajowa to łącznie aż 7 km nowych torowisk i będzie gotowa w 2023 roku. - Pierwszy odcinek, który w sobotę oddamy do użytku, to blisko 2 km torowiska, 5 nowych peronów przystankowych. Nowe przystanki powstały na wysokości dawnego dworca Marchijskiego, przy ul. Smoleckiej oraz przy ul. Robotniczej na wysokości ul. Śrubowej - opowiada Piotr Paś, prezes Wrocławskich Inwestycji, które nadzorują prace na tej budowie.
Wrocław. Pierwszy fragment TAT czeka. W sobotę pojadą nim tramwaje
W ramach zadania przebudowano i wybudowano nowe sieci podziemne, a także 1913 m nowej drogi dla rowerów, 2335 m nowych chodników, na których powstały linie naprowadzające dla osób niedowidzących.
Protest rolników w Warszawie. Agrounia blokowała budynek ministerstwa rolnictwa
- Przejazd TAT nie byłby możliwy, gdyby nie wiadukt nad ulicą Smolecką. W miejsce starego obiektu wybudowaliśmy nową, bardzo wytrzymałą konstrukcję. Jest ona już przygotowana na coraz to nowsze tramwaje, których waga rośnie. Próby obciążeniowe wiaduktu wykonane przez Politechnikę Wrocławską wypadły znakomicie. Obiekt ma 22,4 metry długości i 17,4 m szerokości. Wykorzystaliśmy do jego budowy 200 ton stali i 1400 metrów sześciennych betonu. W ramach zadania, zgodnie z decyzją konserwatora zabytków, zabezpieczyliśmy szczelinę przeciwlotniczą znajdującą się przy wiadukcie - mówi Wojciech Kaim, kierownik projektu z WI.
Warto dodać, że zabezpieczone zostały także słupy żeliwne podtrzymujące stary wiadukt. Trafiły do magazynu ZDiUM. Zarząd Zieleni Miejskiej wykorzysta je prawdopodobnie do aranżacji zieleni na terenie Parku Henrykowskiego, który powstanie na byłych terenach kolejowych.
Wrocław. Kilkaset drzew i nowe jezdnie
Na pierwszym odcinku TAT posadzonych zostanie blisko 400 drzew m.in. klony polne, robinie, dęby. Najwięcej od strony wschodniej w pobliżu peronów przystankowych przy ul. Smoleckiej, gdzie planowane jest nasadzenie ponad 150 drzew.
Podczas prac rozpoczętych we wrześniu 2019 roku został przebudowany już m.in. plac Orląt Lwowskich, ulicę Nabycińską, a także odcinek od ul. Śrubowej do pętli przy WPP. Wyremontowane zostały także chodniki w okolicy Dworca Świebodzkiego, odcinek ul. Robotniczej na wysokości dworca, a także poprawiony został stan nawierzchni na ul. Smoleckiej pod wiaduktem, wyregulowane studnie kanalizacji deszczowej i wybudowane nowe chodniki na tym odcinku.
Wrocław. Olbrzymie pieniądze i wsparcie Unii Europejskiej
- Inwestycja jest realizowana ze środków miasta, przy znaczącym wsparciu Unii Europejskiej, za które bardzo dziękujemy. Odcinek, po którym będą jeździć tramwaje od placu Orląt Lwowskich do ul. Śrubowej i Wrocławskiego Parku Przemysłowego kosztował blisko 94 miliony złotych. Unijne dofinansowanie to niespełna połowa tej kwoty, ponad 42 mln zł - mówi Marcin Urban, skarbnik Wrocławia.
Łącznie, budowa całej Trasy Autobusowo-Tramwajowej na Nowy Dwór - po uwzględnieniu dodatkowych prac - będzie kosztowała ok. 390 mln zł. Zostanie oddana do użytku w 2023 roku.
Wrocław. Nie tylko trasa na Nowy Dwór
To jedna z dwóch dużych realizowanych obecnie inwestycji tramwajowych we Wrocławiu. Jednocześnie powstaje także nowa trasa na Popowice. Zostanie ona otwarta w 2022 roku. Miasto szykuje także realizację trasy tramwajowej na Swojczyce. Pierwszym etapem będzie budowa nowych mostów Chrobrego z torowiskiem.
Wrocławskie Inwestycje podpisały umowę na budowę tych przepraw za blisko 70 milionów złotych. Obecnie trwa procedura przetargowa na projektowanie trasy tramwajowej na Swojczyce.
Warto dodać także, że miasto przeznacza 80 mln rocznie na TORYwolucję - serię remontów już istniejących torowisk. Dzięki temu tylko w zeszłym roku powstało 14,5 km nowych szyn. Pierwszy odcinek TAT umożliwia kontynuacje TORYwolucji.
- Od soboty tramwaje pojadą nowym torowiskiem w szczycie z częstotliwością nawet co półtorej minuty. Nowy fragment trasy jest dla nas bardzo ważny także dlatego, że pozwoli na rozpoczęcie innych prac remontowych. Chodzi o torowisko na ul. Legnickiej (na placu Strzegomskim) i potem na pl. Jana Pawła II - mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Pierwszym odcinkiem TAT pojedzie 7 linii tramwajowych, sześć z nich skieruje się jadąc z w prawo w ulicę Śrubową i dalej Legnicką. Linia numer 23 pojedzie prosto do WPP. Na razie będą to linie stale kursujące po Wrocławiu, nowe linie zostaną skierowane na TAT w 2023 roku, kiedy gotowa będzie już cała trasa do Nowego Dworu.
Docelowo na TAT będą kursowały także autobusy dzienne. Obecnie z racji liczby linii tramwajowych, które zostają skierowane na ten odcinek, na wydzielonej dla autobusów ulicy pojawią się tylko połączenia nocne.