Wrocław. Makatki jak kartony na Strajku Kobiet. Wywrotowe hasła dziergane igłą
O gniewie, który materializował się podczas protestów sufrażystek i na haftowanych przez nie banerach, towarzyszących im w przemarszach będzie można dowiedzieć się z wykładu w Muzeum Etnograficznym. Olga Budzan opowie, jak tkanina wspierała aktywistki i aktywistów dawniej, a jak służy dziś.
Haftowane makatki, uosobienie archaicznego kiczu, dla wielu artystów i artystek stają się dziś przestrzenią twórczą. Kiedyś napisy, skrupulatnie nanoszone nicią użytą do haftu miały wzmacniać domowe ognisko i przypominać o prawdach i zasadach wspierających kolejne pokolenia. Dziś przestrzeń tkaniny i makatkowa stylistyka służy do kolportowania buntowniczych i rewolucyjnych manifestów.
Takie właśnie wywrotowe makatki przez prezentuje na wystawie Muzeum Etnograficzne. Niosą one różne przesłania - czasem, zgodnie z tradycją domowe, a czasem publiczne. Na ogół jednak takie odwołania niosą za sobą humorystyczną lub wręcz szyderczą stylistykę.
Wykład Olgi Budzan jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie „Makatka wywrotowa”. W odniesieniu do tej domowej sztuki rysowniczka i ilustratorka chce zająć się banerami sufrażystek, które stawały się ich orężem w walce o prawa wyborcze i równouprawnienie.
Wrocław. Makatki jak kartony na Strajku Kobiet. Wywrotowe hasła dziergane igłą
Uczestnicy wykładu prowadzonego, z wiadomych pandemicznych przyczyn, w formule online, dowiedzą się również, czym jest wspólnotowy aspekt haftowania, jakie są relacje między sztuką a rzemiosłem oraz jaką rolę odgrywa haft we współczesnych ruchach miejskich.
Do wydarzenia będzie można dołączyć w sobotę o godzinie 15, wchodząc na stronę Muzeum Etnograficznego. Makatkową wystawę w muzeum oglądać można do 13 grudnia.