RegionalneWrocławWrocław. Aula Leopoldyńska zamknięta. Trwa renowacja

Wrocław. Aula Leopoldyńska zamknięta. Trwa renowacja

Od czwartku nie można już zwiedzić wnętrza sali w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego. XVIII-wieczne barokowe wnętrze przechodzi kolejny etap trwającej już od kilku lat poważnej renowacji.

Wrocław. Aula Leopoldyńska zamknięta. Ruszył remont
Wrocław. Aula Leopoldyńska zamknięta. Ruszył remont

Przez ponad rok Aula będzie niedostępna. To oczywiście ogromna strata dla turystów, którzy chętnie zwiedzają to niezwykłe miejsce, jednak to konieczność. Aula Leopoldyna - Collegium Maius, najbardziej rozpoznawalne zabytkowe pomieszczenie wrocławskiej uczelni, musi przejść operację uzdrawiającą.

Plany rozpoczętego w 2016 roku remontu zakładały gruntowne i skrupulatne restaurowanie wszystkich elementów bogatego barokowego wystroju. Do tej pory konserwatorzy zajęli się już podium, ścianami bocznymi i lożami profesorskimi. Odnowione zostały obrazy, które odzyskały utracone w wyniku pobieżnych restauracji elementy.

Konserwatorzy zabytków odnowili już emporę muzyczną. Lifting przeszła drewniana balustrada wraz ze stojącym na niej popiersiem oraz trzy wnęki okienne w obrębie empory.

Teraz przyszedł czas na ostatni etap: konserwację malowidła na sklepieniu w części audytoryjnej, dekoracji wykonanej w latach 1731-1732. , złożonej z malowideł pędzla Johanna Christopha Handkego, rzeźb Franza Jozefa Mangoldta i prac snycerskich Christoph Hollandt. Odnowienie czeka również sztukaterię, polichromię ściany pod chórem oraz północny zespół ław studenckich.

Malowidło na sklepieniu w części audytoryjnej to scena na tle otwartego nieba, które otacza iluzjonistycznie przedstawiona architektura. Pośrodku widzimy apoteozę Bożej Mądrości, przedstawionej pod postacią gołębicy Ducha Świętego. Adorują ją między innymi czterej ewangeliści, Ojcowie Kościoła - św. Jan Ewangelista, św. Tomasz z Akwinu, św. Mateusz Ewangelista i św. Katarzyna Aleksandryjska oraz inni święci, przede wszystkim jezuiccy.

Wrocław. Aula Leopoldyńska zamknięta. Ruszył kolejny etap renowacji

Przedstawione są też pod postaciami kobiet, personifikacje dwunastu sztuk - siedmiu wyzwolonych i pięciu pospolitych: Arytmetykę, Astronomię, Dialektykę, Farmację, Geometrię, Gramatykę, Malarstwo, Muzykę, Poezję, Rzeźbę i Typografię. Zatem już od dawna wiadomo było, że nauka to kobieta; postaci rozpoznamy po atrybutach.

Przeprowadzenie prac było możliwe dzięki staraniom prof. Rudolfa Lenza (ur. 1940) – filologa, historyka, profesora Uniwersytetu Philipsa w Marburgu, doktora honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego, który od wielu lat jest zaangażowany w restaurację zabytków historycznych na Dolnym Śląsku.

Trwająca renowacja, obejmująca wszystkie elementy wystroju, mogła być rozpoczęta dzięki dotacji w wysokości miliona złotych od gminy Wrocław oraz 870 tysięcy złotych od konserwatora zabytków. Na czas renowacji Aula Leopoldyńska będzie zamknięta dla zwiedzających.

Powrót do szkół, narada w ZNP. Broniarz: kolosalny bałagan

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)