RegionalneWrocławSensacyjne odkrycie pod Wałbrzychem. Robotnicy nie kryli zdziwienia

Sensacyjne odkrycie pod Wałbrzychem. Robotnicy nie kryli zdziwienia

Podczas prac pod budowę trasy S3 w okolicach Starych Bogaczowic odkryto starą sztolnię. Znane są już wymiary i historia tego miejsca. Są nawet pozostałości po torowisku.

Sensacyjne odkrycie pod Wałbrzychem. Robotnicy nie kryli zdziwienia
Sensacyjne odkrycie pod Wałbrzychem. Robotnicy nie kryli zdziwienia
Źródło zdjęć: © GDDKiA
Katarzyna Łapczyńska

10.04.2021 13:32

Odkrycia starej sztolni dokonano niespełna dwa tygodnie temu w rejonie Starych Bogaczowic, gdzie prowadzone są prace związane z budową trasy S3.

"W odległości około 300 metrów, w jednej z naw natrafiono na niezidentyfikowane wyrobisko górnicze (sztolnię), o przebiegu północny wschód - południowy - zachód. Kierunek przebiegu sztolni, w stosunku do kierunku drążenia tunelu jest zbliżony do prostopadłego" - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Sensacyjne odkrycie pod Wałbrzychem. Robotnicy nie kryli zdziwienia

Sztolnię odkryto przy okazji prac przy budowie drogi ekspresowej S3. Na szczęście znalezisko nie zatrzymuje robót na odcinku Bolków - Kamienna Góra. Ekipy działają zgodnie z założonym harmonogramem. 

Udało się ustalić kilka ważnych faktów odnośnie znaleziska. "Na wschód od tunelu sztolnia jest drożna. W odległości ok. 50,0 m występuje lokalny opad skał stropowych o długości ok. 3,0 m i wysokości ok. 0,5 m powyżej linii stropu. Materiał skalny utworzył w tym miejscu przytamkę, która spiętrzyła wodę. Za przytamką sztolnia jest drożna, ale nie była penetrowana. Na zachód od tunelu sztolnia jest niedrożna, widoczny jest usyp skalny wypełniający cały przekrój sztolni. Na spągu sztolni widoczne są ślady po podkładach torowiska, które służyło do odstawy urobku. Torowiska, ani innych elementów wyposażenia nie stwierdzono" - informuje GDDKiA.

Z analizy archiwalnych map z 1914 roku wynika, że w rejonie istnieje wiele obiektów związanych z poszukiwaniem pokładów węgla kamiennego. Sztolnia ma około półtora metra szerokości i około dwóch metrów wysokości. Spąg znajduje się na wysokości około dwóch metrów powyżej spągu tunelu.

Źródło artykułu:wroclaw.wp.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)