RegionalneWrocławPolitechnika Wrocławska. Hyperion pierwszy taki w Polsce

Politechnika Wrocławska. Hyperion pierwszy taki w Polsce

Wrocławskie laboratorium otrzymało nowoczesny sprzęt do analizy i diagnostyki próbek komórkowych. Pozwoli to na lepsze badania tkanek nowotworowych oraz prace nad projektami przeciwdziałania COVID-19.

Politechnika Wrocławska. Hyperion pierwszy taki w Polsce
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Specjalistyczne urządzenie Helios badające komórki zostało właśnie unowocześniono. Do Laboratorium Obrazowania, utworzone przez prof. Marcina Drąga na Wydziale Chemicznym PWr, trafił Hyperion - jedyne tego typu urządzenie znajdujące się obecnie w Polsce.

– Mówiąc obrazowo, Hyperion to moduł do robienia zdjęć, który nie posiada aparatu. Istotą jego działania jest laser UV o dużej mocy. W module umieszcza się slajd, na którym znajduje się preparat tkankowy, który wcześniej był wyznakowany przeciwciałami skoniugowanymi z metalami (w celu detekcji białek). Pod wpływem lasera UV następuje ablacja, czyli odparowanie materiału z powierzchni slajdu, fragmentu próbki o powierzchni 1 mikrometra kwadratowego – wyjaśnia prof. Marcin Drąg

Następnie próbka trafia do Heliosa, gdzie jest dalej badana. Profesor tłumaczy, że dotąd za pomocą specjalistycznych mikroskopów, można było w takiej komórce zobaczyć 4-5 białek, a nowoczesne urządzenie, które trafiło do Wrocławia, pokaże ponad 40 różnych białek w tkance.

Obecnie system Hyperion wykorzystuje się w najlepszych ośrodkach badawczych na świecie do analizy np. tkanek nowotworowych, dzięki czemu możliwe staje się znaczenie dokładniejsze poznanie zależności pomiędzy poszczególnymi białkami podczas rozwoju tej choroby. – W naszych badaniach zastosujemy naszą autorską technologię. Chcemy nie tylko powiedzieć, w którym miejscu w próbce znajduje się interesujące nas białko, ale przede wszystkim określić jego aktywność, co jest kluczowe przy rozwoju chorób nowotworowych – tłumaczy dr inż. Marcin Poręba, który zapoczątkował rozwój tej technologii podczas swojego stażu w USA, a teraz kontynuuje badania na Politechnice Wrocławskiej.
W realizacji tego projektu nasi naukowcy będą ściśle współpracować z onkologami z Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu, którzy specjalizują się w badaniach nowotworów piersi.

COVID-19. Hyperion i tutaj może pomóc

#

Drugim projektem badawczym, w którym wykorzystywany będzie system Hyperion jest przeciwdziałanie COVID-19. W tym wypadku badania naszych naukowców będą się skupiały na dwóch głównych aspektach. Pierwszym z nich będzie praca nad testem diagnostycznym choroby COVID-19.

– Drugim będzie bardzo szeroka i dokładna analiza immunologiczna próbek biologicznych - dodaje dr inż. Marcin Poręba. - Celem badań będzie stworzenie jak najdokładniejszego obrazu choroby w kontekście jej przebiegu oraz skuteczności wybranej metody leczenia. Co więcej, planujemy także prowadzić badania w zakresie poszukiwania specyficznych komórek, które powstają w ludzkim układzie odpornościowym w odpowiedzi na infekcję wirusową. Bardzo często są to nieliczne komórki, które trudno znaleźć, jednak system Hyperion wydaje się być idealną techniką dla tego zadania.

Zobacz wideo: Rośliny oczyszczające powietrze. Poleca je NASA
wrocławkoronawiruspolitechnika wrocławska
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)