Koronawirus w Polsce. Wrocław ze szpitalem polowym za kilka tygodni. Wybrano miejsce
Koronawirus w Polsce. Centrum Konferencyjne przy ul. Rakietowej we Wrocławiu zostanie przekształcone w szpital polowy. To już oficjalna decyzja wojewody dolnośląskiego Jarosława Obremskiego. Odpadły za to inne kandydatury - Stadion Miejski czy Hala Stulecia.
Minie kilka tygodni, zanim Wrocław będzie mieć swój szpital polowy. W czwartek wojewoda dolnośląski oficjalnie ogłosił wybór miejsca, gdzie powstanie tymczasowa placówka. To Centrum Konferencyjne przy ul. Rakietowej, gdzie jeszcze kilka lat temu działał tor wyścigowy, a obecnie obok sal konferencyjnych znajdziemy tam hotel i restaurację.
Koronawirus w Polsce. Wrocław ze szpitalem polowym za kilka tygodni. Wybrano miejsce
Szpital polowy we Wrocławiu to kwestia kilku tygodni. W tej chwili trwają rozmowy z właścicielem obiektu, co do ceny za jego wynajem.
Postawienie na Centrum Konferencyjne przy ul. Rakietowej to efekt prac zespołu specjalnie powołanego przez wojewodę, który miał za zadanie ustalić, która z lokalizacji sprawdzi się najlepiej jako szpital polowy. W grę wchodziły jeszcze Stadion Miejski, Hala Stulecia, Hala Orbita, dawny szpital przy ul. Traugutta oraz opustoszałe kliniki przy ul. Chałubińskiego.
Za centrum przy ul. Rakietowej przemawiał łatwy dojazd - obiekt mieści się tuż przy Autostradowej Obwodnicy Wrocławia. To ważne, bo wiele wskazuje na to, że będą do niego trafiać chorzy na COVID-19 również spoza regionu. Na dodatek tamtejsze pomieszczenia łatwo dostosować na potrzeby chorych zmagających się z koronawirusem.
Szpital polowy przy ul. Rakietowej we Wrocławiu ma pomieścić ok. 300-350 chorych na COVID-19. Równocześnie znajdzie się tam ok. 50 respiratorów, które będą pomagać w oddychaniu najciężej dotkniętym przez koronawirusa.
Budowa szpitala polowego we Wrocławiu to kolejne działania podjęte przez władze regionu w dobie pandemii koronawirusa. W środę działalność rozpoczęło izolatorium dla chorych na COVID-19, w które przekształcił się Hotel Wieniawa przy ul. Gajowickiej. Jako że placówka tymczasowa przy ul. Rakietowej ma być gotowa dopiero za kilka tygodni, a chorych na koronawirusa przybywa w lawinowym tempie, to pozostałe szpitale na Dolnym Śląsku mają tworzyć kolejne łóżka "covidowe" kosztem normalnych.