Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Dozowniki z wodą święconą i ofiaromaty. Kościoły w dobie COVID-19

Pandemia koronawirusa uderzyła nie tylko w świeckich przedsiębiorców. Problemy pojawiły się także w kościołach. Z powodu COVID-19 z kropielnic zniknęła woda święcona, ponieważ mogła być ona potencjalnym nośnikiem zagrożenia. Duchowni wykazują się jednak kreatywnością i świetnie radzą sobie w trudnych czasach.

Koronawirus w Polsce. Dozowniki z wodą święconą i ofiaromaty. Kościoły w dobie COVID-19Koronawirus w Polsce. Dozowniki z wodą święconą i ofiaromaty. Kościoły w dobie COVID-19Źródło: PAP, fot: PAP/Radek Pietruszka, Radek Pietruszka
d43qt4k
d43qt4k

Proboszcz parafii Świętego Ojca Pio na wrocławskich Partynicach na ścianie przy wejściu do świątyni zawiesił automatyczny dozownik wody święconej. Urządzenie działa dokładnie tak samo, jak podajniki płynu do dezynfekcji. Parafianie są zachwyceni. Nie muszą rezygnować z praktyk religijnych, jednocześnie czując się bezpiecznie.

Koronawirus w Polsce. Dozowniki z wodą święconą i ofiaromaty. Kościoły w dobie COVID-19

- Początkowo byłam zdziwiona, że ksiądz wpadł na taki nowoczesny pomysł, ale zdziwiona na plus. Wiadomo, dziś chcemy być przede wszystkim bezpieczni, w kościele też. Oczywiście wolałabym, żeby nie było epidemii i tych wymuszonych unowocześnień, ale skoro jest taka sytuacja to cieszę się, że kościół idzie z postępem czasu - powiedziała "Radiu Wrocław" jedna z parafianek, Agata Grzelińska.

Kolejną nowością w świątyniach są ofiaromaty. Wierni zamiast rzucać pieniądze na tace, mogą za pomocą specjalnego terminala ustalić wysokość wpłaty i uiścić ją bezdotykowo oraz bezgotówkowo.

Koronawirus. Sopot w strefie czerwonej. Jacek Karnowski mówi o "nieodpowiedzialnej wycieczce"

- Duchowni początkowo bali się oceny, że w momencie epidemii stawiania ofiaromatu jest wyciąganiem ręki w stronę ludzi, po ich pieniądze. Co ciekawe wątpliwości te rozwiewali sami wierni, którzy przekonywali, że jest im to potrzebne - przekonuje ksiądz Rafał Kowalski, rzecznik Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej.

d43qt4k

Obecność ofiaromatów jest o tyle kontrowersyjna, że z powodu pandemii wiele osób straciło źródła dochodów. Z drugiej strony, nikt nie zmusza wiernych do dokonywania wpłat. Wciąż są one w stu procentach dobrowolne, więc jeśli ktoś nie ma pieniędzy, nie musi wspierać kościoła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d43qt4k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43qt4k
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj