Trwa ładowanie...

Awaria w Turowie. Nowoczesny blok w kopalni nie pracuje

Kolejne problemy elektrowni Turów. Nie działa nowoczesny blok, oddany do użytku w maju 2021 roku. Najwcześniej ruszy 28 października. Warto przypomnieć, że inwestycja kosztowała 4,5 mld złotych.

Awaria w Turowie. Nowoczesny blok w kopalni nie pracujeAwaria w Turowie. Nowoczesny blok w kopalni nie pracujeŹródło: Adobe Stock
d2s7ol7
d2s7ol7

To nie pierwsze problemy kopalni i elektrowni Turów w 2021 roku i wcale nie chodzi o skargę Czechów, dotyczącą wpływu wydobycia węgla brunatnego na sytuację w regionie, ale o nowoczesny blok energetyczny. Oddano go do użytku w maju, ale już w lipcu miał przerwę w pracy. Tłumaczono to wtedy zapowiadanym przeglądem.

Awaria w Turowie. Nowoczesny blok w kopalni nie pracuje

Jak informuje PGE, do której należy kopalnia i elektrownia Turów, nowoczesny węglowy blok energetyczny ponownie został wyłączony z użytku. Doszło do tego 4 października ze względu na konieczność usunięcia usterek w obszarze wentylatora spalin.

Pierwotnie spółka zakładała, że prace naprawcze uda się zakończyć do 18 października. Tymczasem, jak informuje Radio Wrocław, blok energetyczny nadal nie ruszył. Nie nastąpi to wcześniej niż pod koniec przyszłego tygodnia.

Cmentarze otwarte w dzień Wszystkich Świętych. "Nie witajmy się zbyt kordialnie"

Optymistyczny plan zakłada, że blok wart 4,5 mld zł wznowi działalność 28 października. O ile po drodze pracownicy kopalni Turów nie napotkają innych problemów.

d2s7ol7

Kopalnia Turów od wielu tygodni przyciąga uwagę ze względu na spór z Czechami, który ostatecznie trafił do TSUE. Unijny Trybunał nakazał Polsce wstrzymać wydobycie w rejonie Bogatyni do momentu rozstrzygnięcia sprawy, ale nasz rząd nie zastosował się do wyroku TSUE. Pomimo upływu kilku miesięcy, kopalnia i elektrownia Turów prowadzą działalność. To wywołało kolejny ruch unijnego sądu, który postanowił, że Polska zapłaci karę w wysokości 0,5 mln euro za każdy dzień funkcjonowania kopalni.

Źródło: Radio Wrocław

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2s7ol7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2s7ol7
Więcej tematów