Trwa ładowanie...
dzk3ov1

Wrocław w setce najlepszych miast do życia. Pozytywna ocena amerykańskich ekspertów

Wrocław znalazł się na 100. miejscu w międzynarodowym rankingu na najlepsze miasto do życia. Na liście znalazło się 230 miast, a Polskę obok Wrocławia, reprezentuje na niej również Warszawa. Czy wrocławianom dobrze żyje się w swoim mieście i czy zamieniliby je na inne? Sprawdziliśmy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wrocław w setce najlepszych miast do życia. Pozytywna ocena amerykańskich ekspertów
(WP, Fot: Michał Dzierżak)
dzk3ov1

Amerykańska firma doradcza Mercer opublikowała coroczny ranking najlepszych miejsc do życia, w którym znalazło się 230 miast z całego świata, w tym dwa polskie – Warszawa oraz Wrocław. Stolica zajęła 79. pozycję, a Wrocław – 100. Zwycięzcą rankingu został po raz szósty w ostatnich latach Wiedeń, a kolejne miejsca na podium przypadły Zurychowi oraz nowozelandzkiemu Auckland.

Autorzy rankingu przy jego formowaniu zwracają uwagę na takie aspekty jak poziom oświaty, transportu, opieki medycznej, oferta kulturalna, a także sytuacja ekonomiczna i polityczna. Wrocław został oceniony jako miasto z dobrą, wykształconą kadrą pracowniczą i odpowiednią infrastrukturą i uznany w gronie miast aspirujących do roli dużych centrów biznesowych. Stolica Dolnego Śląska zanotowała, zdaniem twórców rankingu, jeden z najwyższych wzrostów standardów życia spośród zamieszczonych na liście miast.

Za Wrocławiem znalazły się m.in. takie miasta jak Szanghaj, Tel Awiw czy katarska Dauha. Czy wrocławianie zadowoleni są z życia w mieście czy chcieliby je zamienić na inne?

dzk3ov1

- Ja nie zamieniłbym, bo tu jest wszystko, czego człowiek potrzebuje, a to że są jakieś problemy z tym, czy z innym, to nieuniknione. Nie irytują mnie one tak bardzo, a poza tym nie wiem, czy gdybym przeniósł się do innego miasta, to tamtejsze niedociągnięcia nie raziłyby mnie bardziej – mówi WP mieszkaniec Wrocławia.

- Przyjechałam do Wrocławia z Raciborza i już się stąd nie ruszę. Cenię sobie to, że we Wrocławiu można czuć się zarówno swojsko, jak i wielkomiejsko, i że w niczym nie odbiega on swoimi standardami od wielu dużych miast zachodniej Europy – podkreśla studentka Uniwersytetu Wrocławskiego.

Michał Dzierżak, Wirtualna Polska

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

dzk3ov1

Podziel się opinią

Share

dzk3ov1

dzk3ov1
Więcej tematów