ŚwiatWraz ze słoniami znikną niektóre drzewa

Wraz ze słoniami znikną niektóre drzewa

Polowania okazały się dla słoni katastrofą. Teraz okazuje się, że przy okazji polowań na słonie mogą ucierpieć również tropikalne lasy, w których one żyją - informują naukowcy na łamach "Proceedings of the Royal Society B".

Wraz ze słoniami znikną niektóre drzewa
Źródło zdjęć: © Fotolia

20.11.2014 | aktual.: 20.11.2014 12:14

Przetrzebienie słoni, które jedzą rośliny i roznoszą ich nasiona, prowadzi do lokalnego wymierania niektórych gatunków drzew. Wymieranie słoni może więc oznaczać kaskadę konsekwencji dla całego ekosystemu leśnego - wynika z badania.

Jak twierdzą autorzy badania, kiedy wymiera gatunek zwierząt uczestniczący w rozprzestrzenianiu nasion, ponad dziesięciokrotnie wzrasta ryzyko wymarcia określonego gatunku drzew w ciągu najbliższego wieku.

- Ryzyko dotyczy więc całego ekosystemu - podkreśla jeden z autorów publikacji Trevor Caughlin z Uniwersytetu Florydy (UF), cytowany na stronie uczelni, który wraz z naukowcami z UF, Conservation Ecology Program w Tajlandii, holenderskiego Wageningen University i Royal Thai Forest Department wykazał, jak ważne są słonie dla różnorodności tropikalnych lasów Tajlandii.

Badacze skupili się zwłaszcza na udziale słoni w procesie rozprzestrzeniania nasion.

Słonie w Tajlandii od zawsze uważane były za zwierzęta ważne dla kultury, są też symbolem kraju. Na początku XX w. żyło ich tam ponad 100 tys., obecnie ich liczba spadła do 2 tys. Największym wrogiem słoni (ale i innych zwierząt, np. tygrysów, małp czy drapieżnych wiwer) są myśliwi i kłusownicy, dostarczający na lokalne rynki organy, zęby i kły dzikich zwierząt.

Aby ocenić, jak ważne są słonie dla dynamiki lasów, Caughlin i jego zespół zbierali dane nt. wzrostu i skali przetrwania drzew w Tajlandii. Interesował ich los roślin, które odrastają od drzewa-matki i rozwijają się w jego cieniu, i drzew, które wykiełkowały z nasion roznoszonych po lesie przez zwierzęta. Naukowcy wykorzystali też dane nt. drzew, zbierane od lat przez Thai Royal Forest Department.

Drzewa z nasion przenoszonych przez te gatunki, na które intensywnie polują myśliwi, są zdrowsze i mają twardsze drewno - twierdzą teraz autorzy pracy.

- W czasie swojego życia drzewo produkuje miliony nasion. A tylko jedno z nich musi przetrwać, żeby nowa roślina zastąpiła rodzicielską. Na pierwszy rzut oka nie wygląda na to, by rozprzestrzenianie nasion było dla populacji drzew czymś szczególnie ważnym. Teraz jednak wiemy, że ma to wpływ na całe życie drzewa - mówi Caughlin.

- To pozwala zrozumieć, jak polowanie wpływa na drzewa i lasy, zwłaszcza w tropikach - dodaje Richard Corlett, dyrektor Center for Integrative Conservation w Xishuangbanna Tropical Botanical Gardens w Yunnan w Chinach. - Wiedzieliśmy, że polowania są złe, ale nie wiedzieliśmy dokładnie dlaczego i dlatego nie mogliśmy przewidzieć ich odległych konsekwencji. Teraz wiemy, że już jest źle, a będzie jeszcze gorzej. Przekaz tych badań jest taki, że myśliwi polują na zwierzęta, ale przy okazji "zabijają" również drzewa.

Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)