Trwa ładowanie...
d1lfwnw

Wpadka polityków PiS? Przez te przepisy nie można zamknąć sklepów 12 listopada

PiS na ostatnią chwilę próbuje wprowadzić przepisy dotyczące wolnego od pracy 12 listopada. Politycy tak się spieszą, że mogą popełnić spory błąd. Analityk Rafał Mundry uważa, że tego dnia nie można wprowadzić zakazu handlu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nadal nie wiadomo, czy 12 listopada będzie można zrobić zakupy
Nadal nie wiadomo, czy 12 listopada będzie można zrobić zakupy (East News, Fot: Tomasz Kawka)
d1lfwnw

"Bubel '12 listopada'. Sklepy jednak otwarte? Ustawa o zakazie handlu w niedzielę i święta definiuje święto jako to wymienione w ustawie o dniach wolnych z 1951 r. A tam 12 listopada nie ma. To samo Kodeks Pracy. Innych świąt nie przewiduje" – napisał na Twitterze doktorant w Instytucie Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.

We wprowadzonej przez PiS ustawie o zakazie handlu czytamy, że "ilekroć w ustawie jest mowa o święcie – należy przez to rozumieć dni wymienione w art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy". A tam wśród wymienionych dni wolnych 12 listopada nie ma.

d1lfwnw

W piątek w czasie prac nad ustawą o 12 listopada senatorowie przegłosowali poprawkę, by tego dnia sklepy były zamknięte. Jeśli Rafał Mundry ma rację, ustawa ma poważną wadę. Na najbliższym posiedzeniu – 7, 8 i 9 listopada - przepisami będzie się jeszcze zajmował Sejm. Czasu jest jednak za mało, by zmieniać także ustawę o zakazie handlu.

Negatywną opinię o ustawie przedstawiło także senackie Biuro Legislacyjne, którego przedstawiciel podkreślił, że nie odpowiada ona "standardom przyzwoitej legislacji" i jest niezgodna z "zasadami demokratycznego państwa prawnego".

Ustawę o święcie narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, która ustanawia 12 listopada 2018 roku dniem wolnym od pracy, posłowie PiS złożyli w ubiegły poniedziałek. W uzasadnieniu czytamy, że Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. "Podczas dorocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej" - zaznaczyli posłowie.

d1lfwnw

Posłowie PiS dodali też, że 11 listopada w bieżącym roku wypada w niedzielę, stąd pomysł z dniem wolnym 12 listopada.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Trybunał Stanu dla Dudy? „To nieuniknione. Pytanie, czy Kaczyński uniknie odpowiedzialności

d1lfwnw

Podziel się opinią

Share

d1lfwnw

d1lfwnw
Więcej tematów