Trwa ładowanie...
d47g5ka
usa

Wojna za 2 biliony dolarów

Interwencja Stanów Zjednoczonych w Iraku i jej skutki mogą kosztować Waszyngton około 2 bilionów dolarów. Jeżeli wojna potoczy się pomyślnie dla USA, koszt może spaść do 99 miliardów dolarów. Takie szacunki podaje najnowszy raport opracowany przez Amerykańską Akademię Nauki i Sztuki.

Share
d47g5ka

Autorzy raportu zakładają, że amerykańska interwencja, a następnie zmiana reżimu Saddama Husajna i wprowadzenie demokratycznych struktur w kraju zajmie około 10 lat.

W przypadku pomyślnego dla Amerykanów wyniku wojny oraz współpracy Iraku w demokratyzacji kraju koszty mogą być zredukowane do około 99 miliardów dolarów.

Autorzy raportu zakładają również, że wojna może doprowadzić do załamania rynku ropy i kryzysu ekonomii amerykańskiej, a to może kosztować nawet 2 biliony dolarów.

Do 140 miliardów dolarów to koszt przeprowadzenie interwencji zbrojnej. Od 75 do 500 miliardów dolarów trzeba będzie wydać na usunięcie bezpośrednich skutków działań wojennych i misję pokojową; od 30 do ponad 100 miliardów dolarów na odbudowę i demokratyzację Iraku; i w końcu od 1 do 10 miliardów dolarów na pomoc humanitarną.

d47g5ka

Jeżeli doszłoby do interwencji w Iraku, będzie ona kosztować dużo więcej niż wojna w Zatoce Perskiej w 1991 roku. Amerykanie co prawda wydali wtedy około 61 miliardów dolarów, ale większość tej sumy powróciła do amerykańskiego budżetu.

Rzecznik prasowy Bialego Domu Gordon Johndroe komentując raport powiedział, że jest zbyt wcześnie, aby podawać koszt ewentualnej amerykańskiej interwencji w Iraku. (reb)

d47g5ka

Podziel się opinią

Share
d47g5ka
d47g5ka
Więcej tematów