RELACJA ZAKOŃCZONA

Wojna w Ukrainie. Rosyjska propaganda nieskuteczna? Wyciekł dokument z Kremla [RELACJA NA ŻYWO]

Władimir Putin grozi, że zaatakuje nowe cele
Władimir Putin grozi, że zaatakuje nowe cele
Źródło zdjęć: © Getty Images
Marek Mikołajczyk

07.06.2022 | aktual.: 08.06.2022 00:26

Trwa 104. dzień inwazji w Ukrainie. Niemiecki dziennik "Bild" dotarł do poufnego dokumentu poświęconego propagandzie prowadzonej przez Rosję. Z dokumentu wynika, że kierownictwo Kremla ma świadomość, iż Rosjanie nie znają celu prowadzonej wojny, pomimo akcji związanej z symbolem "Z", jak również prześladowań działaczy antywojennych i zakazu wydawania krytycznych wobec władz gazet. "W ten sposób kremlowska propaganda przyznaje, że zawiodła" – wnioskuje "Bild". Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Najważniejsze informacje
Relacja zakończona

Dziękujemy za śledzenie wtorkowej relacji Wirtualnej Polski. Aktualna relacja dostępna jest tutaj.

Chciałbym podkreślić, że postawiłem przed rządem bardzo konkretne zadanie – zrobić wszystko, aby w kolejnym sezonie grzewczym nie zmieniły się taryfy za gaz i prąd. Wzrost cen byłby trudny dla ludzi z powodu wojny. Za taryfy na ogrzewanie i ciepłą wodę odpowiadają władze lokalne. Musimy zrobić wszystko, aby zapewnić niezmienność cen w okresie zimowym 2022-23.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

- Czy można było zrobić więcej, aby zapobiec takiej tragedii? Zadaję sobie takie pytania - przyznała w wywiadzie była kanclerz Niemiec Angela Merkel, komentując rosyjską inwazję na Ukrainę. Jak dodała, "nie udało nam się stworzyć architektury bezpieczeństwa, która mogłaby zapobiec tej sytuacji", ale "nie obwinia się".

Agencja ArmyInform udostępniła nagranie z prowadzonego szkolenia wśród ukraińskich wojskowych.

Na nagraniu zarejestrowaniu wystrzelenie rakiet z rosyjskiego Biełgorodu w kierunku Charkowa.

Była kanclerz Niemiec Angela Merkel potępiła we wtorek rosyjską inwazję na Ukrainę. - To brutalny, naruszający prawo międzynarodowe atak, dla którego nie ma żadnego usprawiedliwienia - powiedziała w rozmowie z dziennikarzem tygodnika "Spiegel" Alexandrem Osangiem na scenie Berliner Ensemble.

Na pytanie, czy mogła zrobić więcej lub zrobić coś inaczej, aby zapobiec wojnie, Merkel odpowiedziała: "Nie obwiniam się". Stwierdziła jednak również, że "nie udało nam się stworzyć architektury bezpieczeństwa, która mogłaby zapobiec tej sytuacji".

Jednocześnie była kanclerz broniła tych aspektów swojej polityki, które są obecnie oceniane krytycznie, np. porozumień mińskich w sprawie konfliktu w Donbasie - relacjonuje portal tygodnika "Spiegel".

- Czy można było zrobić więcej, aby zapobiec takiej tragedii? Myślę, że ta sytuacja już teraz jest wielką tragedią, a czy można było temu zapobiec? (...) Oczywiście, że zadaję sobie te pytania - powiedziała Merkel.

- Ukraina jest wdzięczna za wszelką pomoc, jaką otrzymuje od międzynarodowych partnerów, bo nikt nam nic nie jest winien. Są kraje, które stoją ramię w ramię z nami, są kraje, które jedynie obserwują wojnę. Są pewne opóźnienia w dostawach broni, ale należy pamiętać, że nikt nam nic nie jest winien. Otrzymujemy wsparcie z wielu krajów, musimy podziękować za to, że jest ono dostępne. Bez pomocy naszych partnerów byłoby nam bardzo, bardzo trudno - przekazał sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.

Firma Maxar opublikowała zdjęcia satelitarne pola w pobliżu wioski Dowheńke w obwodzie charkowskim. Na zdjęciach widać wiele kraterów powstałych w wyniku eksplozji. Dowheńke leży między Izium a Słowiańskiem, gdzie od miesiąca toczą się ciężkie walki.

Od początku rosyjskiej inwazji Ukraina skutecznie przeciwstawia się najeźdźcom, jednak w Rosji i na terytoriach okupowanych niepowodzenia Kremla są zatajane, a tzw. operacja specjalna przedstawiana jest jako sukces - pisze portal dziennika "Bild". Gazeta zapoznała się z tajną kremlowską instrukcją prowadzenia propagandy.

Poziom promieniowania w Strefie Wykluczenia wokół nieczynnej Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej na Ukrainie jest normalny - przekazała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej. Dodano, że detektory promieniowania w Strefie Wykluczenia są ponownie online po raz pierwszy od czasu, gdy wojska rosyjskie zajęły ten obszar 24 lutego.

Ukraińcy okazali się genialnie nowoczesnym społeczeństwem, możemy wyciągnąć lekcję z tego, by budować, mimo kiepskiej władzy, nowoczesne społeczeństwo ludzi wolnych - powiedział lider PO Donald Tusk. Apelował też, by mimo sporów politycznych, uszanować "fundamenty wspólnoty".

Kolejny rosyjski atak rakietowy przyczynia się do kryzysu żywnościowego  na świecie – oświadczył we wtorek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Rosjanie zniszczyli terminal zbożowy w Mikołajowie na  południu Ukrainy. 

Premier Czech Petr Fiala i prezydent Francji Emmanuela Macron we wtorek podczas spotkania w Paryżu wyraził solidarność z Ukrainą. Fiala stwierdził w imieniu krajów Europy Środkowej, że zwycięstwo Ukrainy nad  Rosją jest konieczne. 

Minister Obrony Finlandii Antti Kaikkonen odbył dziś trójstronne spotkanie 
z ministrem obrony Szwecji i sekretarzem stanu w Ministerstwie Obrony Niemiec nt. 
m.in. bezpieczeństwa w Ukrainie.

W podkijowskiej Buczy podczas rosyjskiej okupacji zginęło 461 osób - poinformowało MSW Ukrainy, cytując komendanta głównego policji Ihora Kłymenkę.

W Awdijewce Rosjanie posługują się nowym rodzajem terroryzmu. Dzwonią z nieznanego numeru z pytaniem, czy w domu mieszka dużo osób. Następnie strzelają z artylerii - podaje agencja Ukrinform. 

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że jego rozmowy telefoniczne z Władimirem Putinem mają jeden cel - przypomnieć rosyjskiemu prezydentowi, że prowadzona przez niego wojna się nie powiedzie. 

Rząd Niemiec przekaże środki finansowe na remont odeskiej filharmonii oraz poprze wniosek Rady Miejskiej Odessy o wpisanie miasta na listę światowego dziedzictwa UNESCO. O planach niemieckich władz dotyczących Odessy poinformowała minister kultury RFN Claudia Roth, która przebywała w tym mieście.

Trzy osoby zginęły, a sześć zostało rannych w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie charkowskim. Wojska rosyjskie ostrzeliwały z artylerii Charków, Czerkaską Łozową, Słatyne i Koroboczkine.

Ambasador USA na Ukrainie Bridget Brink odwiedziła we wtorek podkijowskie miejscowości Irpień i Bucza, gdzie w pierwszych tygodniach inwazji Rosjanie dopuścili się licznych zbrodni na cywilnych mieszkańcach.