PolskaWniosek o uchylenie immunitetu członkowi Trybunału Stanu

Wniosek o uchylenie immunitetu członkowi Trybunału Stanu

Jest wniosek o uchylenie immunitetu
członka Trybunału Stanu (TS) Krzysztofa Śniegockiego, któremu
stołeczna prokuratura chce postawić zarzuty znęcania się
fizycznego i psychicznego nad żoną i córką - za co grozi od 3
miesięcy do 5 lat więzienia.

W zeszłym tygodniu wpłynął do nas taki wniosek prowadzącej śledztwo w tej sprawie Prokuratury Rejonowej Warszawa-Wola - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie, Maciej Kujawski.

Dodał, że jeśli wniosek nie będzie zawierał żadnych uchybień, trafi do Prokuratury Apelacyjnej, a ta - za pośrednictwem Prokuratury Krajowej - skieruje go do Trybunału.

Bez uchylenia immunitetu sędziemu nie można postawić zarzutu. TS rozpatruje taką sprawę bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej dwóch trzecich swego składu.

W maju "Rzeczpospolita" napisała, że Śniegocki "po alkoholu regularnie znęca się nad żoną i córką". Gazeta twierdzi, że w marcu 20-letnia córka wezwała policję, bojąc się o matkę, którą zaatakował pijany ojciec. Miał grozić, że ją zabije, wcześniej próbował dusić. Policjantom z kolei miał zagrozić, iż pozwalnia ich z pracy. On sam zaprzecza i mówi, że "to jakieś plotki".

Śniegocki, radca prawny, w listopadzie 2005 r. został wybrany przez Sejm na drugą kadencję do TS jako wspólny kandydat PSL, LPR i PiS. Zdaniem "Rz", określającej go jako "sympatyka PSL", przed poprzednim wyborem w 2001 r. nie przyznał się, że prokuratura prowadziła postępowanie w sprawie wyłudzenia pieniędzy przez władze spółdzielni, którą nadzorował.

Trybunał Stanu orzeka o odpowiedzialności za naruszenie konstytucji lub ustaw przez m.in. prezydenta, premiera, ministrów oraz posłów. Sędzią TS może być każdy obywatel polski "niekarany sądownie". Członkowie Trybunału najczęściej nie są zawodowymi sędziami - mają zaś tytuł sędziego TS.

Źródło artykułu:PAP
rodzinasędziatrybunał
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)