Trwa ładowanie...

Władze miasteczka Amatrice wystąpiły przeciwko "Charlie Hebdo"

• Władze Amatrice zarzucają tygodnikowi zniesławienie
• Francuzi opublikowali rysunek przedstawiający ofiary kataklizmu jako dania włoskiej kuchni
• Publikacja wywołała we Włoszech powszechne oburzenie
• W trzęsieniu ziemi zginęło 295 osób, większość w Amatrice

Władze miasteczka Amatrice wystąpiły przeciwko "Charlie Hebdo"Źródło: PAP/EPA, fot: FLAVIO LO SCALZO
d1hvwxo
d1hvwxo

Władze zniszczonego w sierpniowym trzęsieniu ziemi miasteczka Amatrice w środkowych Włoszech złożyły w prokuraturze zawiadomienie o przestępstwie zniesławienia, którego popełnienie zarzucają francuskiemu tygodnikowi satyrycznemu "Charlie Hebdo".

Wkrótce po wstrząsie, w którym zginęło 295 osób, w tym większość w Amatrice, paryski magazyn opublikował rysunek przedstawiający ofiary kataklizmu jako dania włoskiej kuchni.

Publikacja ta wywołała powszechne oburzenie we Włoszech. Ostro wypowiedzieli się przeciwko niej burmistrz miejscowości Sergio Pirozzi, a także szef włoskiego MSW Angelino Alfano i przewodniczący Senatu Pietro Grasso. Ich zdaniem redakcja tygodnika przekroczyła wszelkie granice.

Od rysunku zdystansowała się ambasada Francji. W związku z falą krytyki redakcja zamieściła następną karykaturę z napisem: "Włosi! To nie 'Charlie Hebdo' buduje wasze domy, ale mafia". Była to aluzja do trwającej dyskusji na temat stanu technicznego budynków, które runęły. Komentarz ten jeszcze bardziej oburzył Włochów.

d1hvwxo

Zarząd gminy Amatrice złożył w prokuraturze w pobliskim mieście Rieti zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa zniesławienia w typie kwalifikowanym, czyli charakteryzującego się większą szkodliwością społeczną, bo rozpowszechnionego przez publikację prasową.

Adwokat reprezentujący miejscowe władze Mario Cicchetti oświadczył komentując oba rysunki: - To makabryczna, bezmyślna i niepojęta obraza ofiar kataklizmu.

- Krytyka - dodał - również w formie satyry to niezbywalne prawo tak we Włoszech, jak i we Francji, ale nie wszystko może być satyrą, a w tym przypadku dwa rysunki obrażają pamięć wszystkich ofiar trzęsienia ziemi, osoby ocalałe i Amatrice.

Dlatego zdaniem adwokata, cytowanego przez agencję ANSA, jest to wyjątkowo okrutne zniesławienie i nie można w tym przypadku uznać za okoliczność łagodzącą prawa do krytyki w formie satyry.

d1hvwxo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hvwxo
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj