Władze Białorusi przeciwne Karcie Polaka
Władze Białorusi skrytykowały przyjętą w Polsce ustawę o Karcie Polaka, która daje
przywileje Polakom zamieszkałym poza granicami kraju, głównie na
Wschodzie.
Władze Białorusi są przeciwne stosowaniu Karty wobec swoich obywateli i domagają się "niezależnej ekspertyzy prawnej" - powiedział rzecznik białoruskiego MSZ Andrej Papou.
Dodał, że Białoruś wielokrotnie sugerowała przeprowadzenie konsultacji w tej sprawie. Jego zdaniem, ta ustawa, która bezpośrednio dotyczy interesów niektórych kategorii obywateli Białorusi, została przyjęta w Polsce bez jakichkolwiek wstępnych konsultacji z Mińskiem.
Oficjalny przedstawiciel białoruskiego MSZ zwrócił uwagę, że stosowanie ustawy w jej obecnej postaci może zdestabilizować stosunki między różnymi narodowościami na Białorusi i "może wywołać napięcia w społeczeństwie białoruskim".
Papou powiedział, że Białoruś zaproponowała polskiej stronie zwrócenie się do kompetentnych struktur międzynarodowych z prośbą o ekspertyzę prawną w sprawie Karty Polaka, a do tego czasu proponuje zawieszenie stosowania przepisów Karty.
Uchwalona we wrześniu 2007 roku ustawa o Karcie Polaka ma na celu udzielanie pomocy Polakom zamieszkałym poza granicami w zachowaniu ich związków z narodowym dziedzictwem. Wprowadza szereg przywilejów dla jej posiadaczy m.in. zwalniając ich z obowiązku posiadania zezwoleń na pracę w Polsce.