Trwa ładowanie...
d3agz60
Defence24Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Władimir Putin traci zwolenników

Według ostatniego sondażu niezależnego rosyjskiego Centrum Lewady popularność prezydenta Władimira Putina zaczęła obniżać się z wysokich poziomów, jakie odnotowano w sierpniu. Gotowość do zagłosowania na Putina wyraziło we wrześniu 49 proc. badanych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Władimir Putin
Władimir Putin (PAP/EPA, Fot: VASILY MAXIMOV)
d3agz60

Dla porównania w poprzednim badaniu w sierpniu wskaźnik ten wynosił 57 proc. W styczniu br. było to 29 proc., w badaniach w następnych miesiącach wskaźnik ten systematycznie rósł.

49 proc. wyborców gotowych pod koniec września głosować na Putina to odsetek spośród wszystkich respondentów, wśród których były też osoby niezdecydowane oraz takie, które powiedziały, że nie wezmą udziału w wyborach. Jeśli wziąć pod uwagę tylko respondentów gotowych głosować i mających już kandydata, to zwolenników Putina jest 83 proc. (w sierpniu - 87 proc.).

Cytowany przez dziennik "Wiedomosti" wiceszef Centrum Lewady Aleksiej Grażdankin zauważył, że sondażowe notowania nie mogą utrzymywać się stale na wysokim poziomie, i wracają teraz do poziomu bardziej normalnego. O tym, że spadek popularności Putina jest trwałym zjawiskiem, będzie można mówić dopiero wtedy, gdy niższe notowania wykażą dwa badania pod rząd.

d3agz60

Grażdankin zauważył też, że w sierpniu bardziej zamożni Rosjanie i mieszkańcy wielkich miast - a tacy głównie tworzą elektorat "nieputinowski" - wyjechali na urlopy i raczej nie brali udziału w sondażach. Natomiast zwolennicy prezydenta zostali w domach i mogli odpowiadać na pytania ankieterów. We wrześniu natomiast sytuacja wróciła do równowagi.

Sondaż przeprowadzono w dniach 26-29 września, jego wyniki ukazały się we wtorek na stronie internetowej Centrum Lewady. Badaniem objęto grupę 1630 osób z 46 regionów Federacji Rosyjskiej. Margines błędu nie przekracza 3,4 proc.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Zobacz również wideo

d3agz60

Podziel się opinią

Share

d3agz60

d3agz60
Więcej tematów