Trwa ładowanie...
d3hq0tu

Witalij Kliczko potwierdza chęć startowania w wyborach prezydenckich

Lider partii UDAR Witalij Kliczko potwierdził chęć startowania w wyborach prezydenckich na Ukrainie 25 maja. Oświadczył przy tym, że szefowa partii Batkiwszczyna Julia Tymoszenko powiedziała mu, iż również ma taki zamiar.
Share
Witalij Kliczko potwierdza chęć startowania w wyborach prezydenckich
Źródło: AFP, Fot: YURY KIRNICHNY
d3hq0tu

- Jeszcze wiele miesięcy temu zapowiadałem z trybuny Rady Najwyższej, że będę startować. Nie oczekiwaliśmy, że ta kampania będzie przedterminowa, ale na dzisiaj moje plany się nie zmieniły i wezmę udział w kampanii prezydenckiej - powiedział Witalij Kliczko w Radzie Najwyższej w Kijowie.

Dodał, że w środę rozmawiał z Julią Tymoszenko, która także "zadeklarowała, że chce startować i brać udział w kampanii prezydenckiej".

Kliczko powiedział, że nie widzi nic złego w rywalizacji z Tymoszenko i wyraził nadzieję, że konkurencja ta będzie "uczciwa, przejrzysta i zgodna ze współczesnymi zasadami europejskimi". Według niego nie byłaby uczciwa rywalizacja np. z użyciem czarnego PR czy nacisków administracyjnych.

d3hq0tu

Lider UDAR-u wyraził też przekonanie, że odsunięty od władzy prezydent Wiktor Janukowycz powinien zostać przekazany Ukrainie. - Wielu ludzi zginęło. Ta krew plami ręce Janukowycza i powinien zostać zwrócony do kraju - powiedział.

Dodał, że według niego właśnie na Janukowyczu spoczywa odpowiedzialność za użycie przez snajperów broni i rozpędzanie demonstrantów, i powinien on za to odpowiedzieć.

Występując dzień wcześniej z trybuny parlamentarnej Kliczko wyraził przekonanie, że na Ukrainie należy przeprowadzić lustrację władz oraz przedterminowe wybory parlamentarne.

- Mamy nadzieję, że nowy rząd rozpocznie proces reform, zagwarantuje przeprowadzenie uczciwych i przejrzystych wyborów prezydenckich. Ale jestem przekonany, że jest niezbędne, byśmy dokonali pełnej lustracji władz oraz przeprowadzili przedterminowe wybory prezydenckie - powiedział.

Kliczko przed obaleniem Janukowycza cieszył się największą sympatią wyborców wśród polityków opozycyjnych. Sondaż przedwyborczy z początku lutego dawał mu w pierwszej turze wyborów 28,7 proc. głosów wobec 29,5 proc. dla Janukowycza.

d3hq0tu

Podziel się opinią

Share
d3hq0tu
d3hq0tu
Więcej tematów