Winobranie
Polska stolica wina świętuje - zdjęcia
Prawdziwa uczta dla koneserów
Winobranie 2012 w Zielonej Górze to prawdziwa uczta dla koneserów tego trunku oraz dla tych wszystkich, którzy chcą poznać tajniki produkcji wina.
Tegoroczne Winobranie rozpoczął pochód, który przeszedł do miasteczka winiarskiego. Tam prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki przekazał klucz do miasta i władzę Bachusowi. – Zielona Góra przez tydzień stanie się polską stolicą wina, którego tradycję kultywujemy – powiedział szef Winobrania Tomasz Nesterowicz.
Zielona Góra znana jest jako polska stolica wina. Jest to najwyżej na północ wysunięte punkt na mapie z uprawą winorośli w Europie. Bogate tradycje produkcji wina w przeszłości obecne były w gospodarce i krajobrazie przestrzennym, a dziś odżywają na położonych w otoczeniu miasta. Pierwsza wzmianka o uprawie winorośli pochodzi z 1314 roku. Wiadomo też, że początkowo winną latorośl uprawiali zakonnicy. Dopiero za ich przykładem winnice zaczęli zakładać w swych włościach możnowładcy, a długo po nich zwykli mieszkańcy. Należy przypuszczać, ze uprawa winogron oraz tradycja hucznych obchodów winobrania stały się popularne, dopiero gdy winnice założyły zielonogórskie rodziny.
Oficjalnym miejskim świętem Winobranie stało się w roku 1852, co urzędowo ogłosił magistrat. Co roku turystów po Zielonej Górze oprowadza bóg wina Bachus wraz ze swoją świtą. Przyjezdni goście mogą napić się miejscowego trunku, posłuchać muzyki i skorzystać z bogatej oferty kulturalnej.
Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego wydarzenia?
Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy! Czekamy na Twoje zgłoszenie!