Trwa ładowanie...
d1aq5y7

Wikipedia masowo traci swych redaktorów

Wikipedia, encyklopedia tworzona przez internautów, straciła w pierwszym kwartale tego roku 49 tys. swoich redaktorów, ok. 10 razy więcej niż rok temu - wskazuje badanie przeprowadzone na uniwersytecie w Madrycie, na które powołuje się brytyjski dziennik "The Times". Dane dotyczą anglojęzycznej wersji Wikipedii.

Share
d1aq5y7

Za pomocą stworzonego przez siebie systemu komputerowego Felipe Ortega z Uniwersytetu Króla Juana Carlosa przeanalizował aktywność ponad trzech milionów redaktorów Wikipedii, piszących hasła encyklopedii w ok. 10 językach.

Jego badanie wskazuje, że masowo wycofują się oni z działalności - nie aktualizują danych i nie tworzą kolejnych informacji. W marcu i kwietniu Wikipedia straciła ok. 23 tys. ze swoich 100 tys. anglojęzycznych redaktorów - wynika z badań Ortegi.

"The Times" zauważa, że popularność encyklopedii wśród czytelników nie zmienia się.

Wikipedia powstała w 2001 roku. Jest ogólnie dostępną encyklopedią, której hasła może w internecie pisać, lub dodawać do nich dane, każda chętna osoba. Jest obecnie - jak podaje "The Times" - piątą pod względem popularności stroną internetową na świecie. Analitycy szacują, że codziennie na stronę Wikipedii wchodzi 325 mln internautów.

d1aq5y7

Podziel się opinią

Share
d1aq5y7
d1aq5y7
Więcej tematów